Parlament Europejski przyjął rozwiązania mające zabezpieczyć strefę euro przed ryzykiem przyszłych kryzysów finansowych.
Parlament głosował nad dwoma sprawozdaniami szwedzkiego europosła Gunnara Hökmarka ws. ratowania banków w trudnej sytuacji finansowej. Stwierdzają one, że w sytuacji wystąpienia kryzysu, kraje członkowskie muszą zagwarantować, że ich instytucje finansowe są w stanie absorbować straty, tak aby miały minimalny wpływ na stabilność finansową i aby podatnicy nie musieli jako pierwsi ponosić kosztów kryzysu.
Według tych sprawozdań, potrzebna jest przejrzystość, aby na rynku panowała pewność, która pozwoli na zbudowanie potrzebnych buforów. "Nowe wymagania zmniejszą ryzyko systemu finansowego, ale równolegle udało nam się zapewnić bankom aktywną rolę w finansowaniu inwestycji i wzrostu"- powiedział Hökmark.
W przegłosowanych dokumentach podkreśla się znaczenie istnienia właściwych organów posiadających uprawnienia do szybkiej interwencji, co umożliwi pomoc jednostkom znajdującym się w złej sytuacji finansowej.
W kolejnych dwóch sprawozdaniach autorstwa niemieckiego europosła Petera Simona zwraca się uwagę, że finalizacja unii bankowej jest konieczna do stworzenia transgranicznego rynku, na którym konsumenci mogą w pełni korzystać ze zintegrowanego europejskiego systemu bankowego.
Na ten moment rozszerzanie działalności na inne kraje jest dla banków ze strefy euro mniej opłacalne niż działalność na ich rodzimych rynkach.
"Różnorodność europejskiego sektora bankowego jest chroniona poprzez ograniczenie biurokracji dla małych lokalnych banków o wysokiej awersji do ryzyka, które nie mogą pozwolić sobie na utworzenie dużych działów compliance (działów zapewniających zgodność działalności z regulacjami prawnymi i normami) lub korzystanie z doradców zewnętrznych" - powiedział Simon.
Niemiecki europoseł chce także, aby Europejska Rada ds. Ryzyka Systemowego, działająca pod Europejskim Bankiem Centralnym, odgrywała większą rolę w uzgadnianiu z krajami członkowskimi działań podejmowanych w przypadku wystąpienia ryzyka systematycznego w sektorze finansowym.
Jak podkreślił, kryzys finansowy w Europie pokazał, że polityka zapobiegawcza była do tej pory niewystarczająca. "Parlament odniósł sukces w zapewnieniu, że banki będą musiały w przyszłości szacować ryzyko związane ze środowiskiem i kwestiami społecznymi oraz podejmować odpowiednie środki. To rozwiązanie stworzy bardziej zrównoważony sektor finansowy i zapewni wysoką pozycję zrównoważonego rozwoju w bankowości europejskiej " – uważa europoseł.
Po ostatnim globalnym kryzysie finansowym powstało wiele nowych inicjatyw politycznych mających na celu zapobieganie przyszłym kryzysom. W Europie, gdzie kryzys dotknął głównie sektor bankowy i dług publiczny, taką inicjatywą było przede wszystkim stworzenie unii bankowej w strefie euro.
Europejscy przywódcy postanowili, że Europejski Bank Centralny (EBC) powinien nadzorować najważniejszych kredytodawców strefy euro. Zainicjowano stworzenie jednolitego zbioru przepisów oraz centralizację funduszy na wypadek przyszłych kryzysów bankowych. Zdaniem ekspertów konieczne są jednak dalsze rozwiązania, aby w pełni urzeczywistnić unię bankową.
kic/