Piątek, 5 Marzec 2021

PE wzywa do solidarności w UE ws. koronawirusa; KE zapowiada wspólne zakupy sprzętu

10.03.2020, 12:53 Aktualizuj: 19.03.2020, 07:41
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Europosłowie podczas debaty w Parlamencie Europejskim wezwali we wtorek do unijnej solidarności w zmaganiach z epidemią koronawirusa. Komisja Europejska zapowiedziała, że odbędą się kolejne wspólne zakupy sprzętu medycznego.

W debacie wzięło niewielu europosłów. Wszyscy podkreślali potrzebę spowolnienia rozprzestrzeniania się epidemii w Europie. Wyrazili też uznanie dla walczących z nią pracowników służby zdrowia. Apelowali, aby maski i respiratory były produkowane w UE, a ich zakup był możliwy we wszystkich państwach członkowskich. Ich zdaniem potrzeba też więcej funduszy na wspólne badania w celu zwalczania wirusa.

W debacie wzięła udział Stella Kyriakides, unijna komisarz UE ds. zdrowia, która podkreślała, że Covid-19 jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego, zmieniającym się z godziny na godzinę. Wskazywała, że państwa członkowskie muszą skoncentrować się na spowolnieniu jego rozprzestrzeniania się, aby systemy opieki zdrowotnej mogły sobie z nim poradzić, a jego wpływ na gospodarkę i życie społeczne był jak najbardziej ograniczony.

Kyriakides zapowiedziała też, że odbędą się kolejne wspólne unijne przetargi na sprzęt medyczny w związku z koronawirusem. Jeden taki wspólny przetarg, dotyczący zakupu środków ochronnych i maseczek, już się odbył.

Wielu przywódców grup politycznych w PE wyraziło swoje współczucie dla osób zarażonych wirusem i uznanie dla personelu służby zdrowia opiekującego się zakażonymi.

Niektórzy posłowie uznali, że istnieje potrzeba stworzenia wspólnej europejskiej oceny ryzyka. Niektórzy poruszyli również kwestię konieczności wprowadzenia wspólnych zasad dotyczących dostępu do strefy Schengen.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

luo/kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.