Sobota, 19 Październik 2024

PE wzmacnia ochronę konsumentów w UE

17.04.2019, 13:50 Aktualizuj: 17.04.2019, 13:52
© European Union 2017 - Source: EP/Dominique HOMMEL
© European Union 2017 - Source: EP/Dominique HOMMEL

PE poparł nowelizację przepisów wzmacniającą ochronę prawną konsumentów w UE; napiętnowane mają być np. praktyki wprowadzania na rynek produktów o "podwójnej jakości" czyli sprzedawanych w różnych krajach UE pod tą samą marką, ale różniących się składem lub właściwościami.

Przyjęte przepisy zmieniają cztery obowiązujące dyrektywy w sprawie ochrony konsumentów. PE zatwierdził zmiany przy 474 głosach za, 163 przeciw i 14 wstrzymujących się. Regulacja zostanie teraz przedłożona do zatwierdzenia Radzie UE. Państwa członkowskie będą miały na wdrożenie dyrektywy 24 miesiące licząc od daty jej wejścia w życie.

Nowe przepisy mają zagwarantować m.in. zasady przejrzystości w rankingach i przeglądach produktów online. Internetowe platformy handlowe i porównywarki (np. Amazon, eBay, AirBnb czy Skyscanner) będą musiały ujawniać główne parametry, które określają sposób klasyfikowania przez nie ofert proponowanych klientom, którzy poszukują usług i produktów.

Konsumenci - jak podkreślono w komunikacie prasowym PE - będą musieli być poinformowani, czy kupują towary lub usługi od firmy czy od osoby prywatnej, aby wiedzieć jaka przysługuje im ochrona w przypadku problemów. "Klienci często sugerują się rankingiem produktów proponowanym przez wyszukiwarki i porównywarki i dlatego powinni wiedzieć, czy wyższe miejsce produktu w rankingu wynika z ocen innych klientów czy też z opłaty wniesionej przez sprzedającego w ramach działań promocyjnych" - zauważono w komunikacie.

Znowelizowane przepisy mają też pomóc zwalczać tzw. podwójną jakość produktów. Chodzi o sytuacje kiedy produkty sprzedawane pod tą samą marką w różnych krajach UE różnią się składem lub właściwościami. Tekst zawiera klauzulę przeglądową zobowiązującą Komisję Europejską do oceny sytuacji po upływie dwóch lat od daty wejścia w życie dyrektywy, aby sprawdzić, czy podwójna jakość produktów powinna zostać dodana do "czarnej listy" nieuczciwych praktyk handlowych.

W przypadku powszechnych naruszeń tj. naruszeń praw konsumentów w kilku krajach UE przewidziano, że grzywna może wynosić co najmniej 4 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy w poprzednim roku budżetowym lub kwotę ryczałtową w wysokości dwóch milionów euro w przypadkach, gdy brak informacji o wartości obrotu.

"Pakiet ten przywraca prawa konsumenta w dobie internetu, wprowadzając nowe zabezpieczenia i wzmacniając pozycję konsumentów za każdym razem, gdy kupują. Konsumenci nie mogą być dłużej wprowadzani w błąd przez produkty wytwarzane według różnych standardów, ale sprzedawane jako takie same w różnych państwach członkowskich" - powiedział cytowany w komunikacie PE eurodeputowany Daniel Dalton (EKR).

js/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.