Wtorek, 26 Listopad 2024

PE: redukcja emisji CO2 w UE musi przyspieszyć

14.03.2019, 16:59 Aktualizuj: 14.03.2019, 17:02
©European Union 2010 - EP/Jean Luc Flemal
©European Union 2010 - EP/Jean Luc Flemal

Co najmniej 35 proc. unijnych środków na badania naukowe przekazać na walkę ze zmianą klimatu; powołać specjalny fundusz wspierający regiony które odczują skutki dekarbonizacji; znacznie przyspieszyć redukcję emisji gazów cieplarnianych - europarlament wskazał ścieżkę, która w 2050 r. ma się zakończyć zerową emisją CO2 w UE.

W niewiążącej rezolucji, przyjętej przy 369 głosach za, 116 przeciw i 40 wstrzymujących się, eurodeputowani podkreślają, że najbardziej efektywnym sposobem aby w 2050 r. osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto - co zakłada Komisja Europejska - jest podniesienie poziomu ambicji na rok 2030. "UE musi zatem wysłać wyraźny sygnał, że jest gotowa dokonać przeglądu swojego wkładu w porozumienie paryskie" - głosi komunikat prasowy PE po czwartkowym głosowaniu.

Posłowie do PE zwracają się do rządów krajowych, regionalnych i lokalnych, a także do UE, o podjęcie konkretnych i szybkich działań, aby wzrost temperatury nie przekraczał 1,5°C.

Parlament wyraża również poparcie dla demonstracji, w szczególności w formie marszów klimatycznych, które zwiększają świadomość zagrożeń klimatycznych.

Eurodeputowani wyrazili przy tym przekonanie, że przejście z paliw kopalnych na zieloną energię przy odpowiednim wsparciu dla regionów i sektorów, które dekarbonizacja dotknie najbardziej może potencjalnie stworzyć 2,1 mln dodatkowych miejsc pracy w UE do 2050 r.

Według posłów do PE, aby wesprzeć regiony górnictwa węglowego, należy stworzyć "sprawiedliwy fundusz przejściowy".

Posłowie do PE uważają też, że przejście na gospodarkę o zerowej emisji gazów cieplarnianych stwarza znaczne możliwości inwestycyjnych w innowacyjne technologie np. w gospodarce obiegu zamkniętego i powtórzyli stanowisko PE, zgodnie z którym co najmniej 35 proc. unijnych wydatków na badania naukowe należy przeznaczyć na wspieranie celów klimatycznych.

W ocenie posłów do PE, unijna strategia zerowa netto powinna przedkładać bezpośrednie redukcje emisji i wzmocnienie naturalnych zasobów obniżających zawartość dwutlenku węgla (jak np. lasy) nad nowoczesne technologie, które nie zostały jeszcze wdrożone na dużą skalę i które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla ekosystemów, różnorodności biologicznej i bezpieczeństwa żywnościowego.

KE w swojej strategii do 2050 r. przewiduje osiem scenariuszy, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych zgodnie z założeniami porozumienia paryskiego. Ma się do tego przyczynić przede wszystkim odejście od paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej, która do 2050 r. powinna stanowić 80 proc.; wyższa efektywność energetyczna (ogrzewanie budynków pochłonie o połowę mniej energii niż obecnie dzięki termoizolacji), zwiększenie wydajności energetycznej w przemyśle, elektryfikacja transportu - upowszechnienie się dostępnych cenowo samochodów elektrycznych.

js/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.