Piątek, 5 Marzec 2021

PE przyjął aktualizację przepisów w sprawie walki z fałszywymi dokumentami

13.02.2020, 14:00 Aktualizuj: 13.02.2020, 14:03
Fot.PE
Fot.PE

Parlament Europejski przegłosował aktualizację przepisów, które służą walce z fałszywymi dokumentami w Unii Europejskiej. Dzięki zmianie kolejne uprawnienia otrzyma mający siedzibę w Polsce Frontex.

"Nowe prawo dotyczące bezpieczeństwa granic, oszustw związanych z dokumentami i walki z przestępczością przeszło ostatnią przeszkodę ogromną większością 592 głosów w Parlamencie Europejskim. Jest teraz częścią prawa europejskiego" - komentowała europosłanka Europejskiej Partii Ludowej Roberta Metsola, która prowadziła tę sprawę w PE.

System fałszywych i autentycznych dokumentów online (FADO) jest narzędziem do zwalczania oszustw związanych z dokumentami. FADO umożliwia organom krajowym wymianę informacji o autentycznych i fałszywych dokumentach. Dotychczas zarządzany był przez Sekretariat Generalny Rady UE. Komisja Europejska zaproponowała powierzenie zarządzania nim Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).

Za przyjęciem tej zmiany opowiedziało się 592 europosłów, 33 było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Nieuczciwe korzystanie z dokumentów w strefie Schengen znacznie wzrosło w ostatnich latach. PE podkreślił, że oszustwa związane z dokumentami mogą zagrozić bezpieczeństwu wewnętrznemu strefy Schengen jako obszarowi bez kontroli na granicach wewnętrznych. Przejęcie zarządzania przez Frontex wiąże się z tym, że agencja ta w minionych latach zdobyła fachową wiedzę w dziedzinie fałszowania dokumentów.

Były wiceminister sprawiedliwości, europoseł Patryk Jaki mówił podczas debaty poprzedzającej głosowanie, że fałszowanie dokumentów jest często pierwszym etapem do tworzenia zorganizowanej przestępczości na terenie UE. "Takiej jak pranie brudnych pieniędzy, działalność terrorystyczna i inne nowoczesne odmiany działalności przestępczej, również mafijnej" - wymieniał.

FADO powstało w 1998 roku i jest obecnie dostępne dla ekspertów ds. dokumentów w 31 krajach: we wszystkich państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii i Szwajcarii. System przechowuje informacje dotyczące dokumentów podróży, tożsamości, pobytu i stanu cywilnego, dowodów rejestracyjnych pojazdów i praw jazdy wydanych przez państwa członkowskie.

stk/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.