Środa, 31 Maj 2023

PE: portugalska prezydencja pod znakiem przezwyciężania pandemii

20.01.2021, 14:59 Aktualizuj: 22.01.2021, 08:53
© European Union 2021 - Source : EP Jan Van De Vel
© European Union 2021 - Source : EP Jan Van De Vel

O rozpoczynającej się sześciomiesięcznej prezydencji Portugalii w Radzie UE debatowali w środę europosłowie. Premier Antonio Costa wśród głównych wyzwań dla Portugalii wymienił powodzenie akcji szczepień przeciwko Covid-19 oraz odbudowę gospodarki opartą na cyfryzacji i transformacji klimatycznej.

Kluczem do przezwyciężenia pandemii powinna być - jego zdaniem - międzynarodowa solidarność, a kryzys klimatyczny wymaga pełnego zaangażowania Unii Europejskiej.

Jak zadeklarował Costa, wyznając motto „Czas na działanie”, portugalska prezydencja planuje przyjąć Europejskie prawo o klimacie, przyśpieszyć prace nad pakietem Aktu o usługach cyfrowych, pracować nad realizacją Europejskiego filaru praw socjalnych oraz nad wzmocnieniem partnerstwa międzynarodowego, szczególnie z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i krajami Ameryki Łacińskiej. Przypomniał, że Porto będzie gospodarzem szczytu UE-Indie, który dotyczył będzie tematów cyfryzacji, handlu, inwestycji, produktów farmaceutycznych, nauki i kosmosu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zauważyła w PE, że chociaż priorytety Unii się nie zmieniły, to zmieniły się warunki, w jakich przyjdzie je realizować. Jej zdaniem oznacza to konieczność dostosowania się.

Zapowiedziała, że Komisja zaktualizuje swoją strategię przemysłową, aby pomóc w tworzeniu "wysokiej jakości miejsc pracy w świecie po pandemii".

Posłowie w debacie poparli propozycje prezydencji portugalskiej. Zwracali uwagę na kryzys gospodarczy i społeczny spowodowany pandemią Covid-19, potępiali jednostronne działania państw członkowskich w zakresie dostępności do szczepień, podkreślali, że plany odbudowy powinny skupiać się na tworzeniu miejsc pracy i zmniejszaniu nierówności. Zwracano uwagę, że unijne wsparcie odbudowy powinno koncentrować się na transformacji ekologicznej i cyfrowej.

Europarlamentarzyści apelowali o przyśpieszenie prac nad wspólną polityką azylową i migracyjną, intensyfikację relacji z państwami wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Bałkanów Zachodnich oraz postępy w sprawie Konferencji o przyszłości Europy.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.