Piątek, 5 Marzec 2021

Parlament Europejski reaguje na zatrzymanie Aleksieja Nawalnego

18.01.2021, 06:27 Aktualizuj: 19.01.2021, 16:27
Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli © European Union 2019 - Source : EP
Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli © European Union 2019 - Source : EP

Szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał w niedzielę do natychmiastowego uwolnienia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Europoseł Andrzej Halicki uruchomił procedurę szybkiej debaty w PE w sprawie zatrzymania Rosjanina w Moskwie.

"Aresztowanie Aleksieja Nawalnego w Moskwie jest zniewagą dla społeczności międzynarodowej, dla Europy, która pomogła uratować mu życie. Zwracamy się do rosyjskich władz o jego natychmiastowe uwolnienie. Jesteśmy gotowi zaprosić go do Parlamentu Europejskiego" – napisał szef PE na Twitterze.

Z kolei europoseł Andrzej Halicki (PO) poinformował, że uruchomił procedurę szybkiej debaty w PE w sprawie zatrzymania w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty. Określił działania władz Rosji jako "haniebne i autorytarne".

"Nawalny bezprawnie zatrzymany przez policję po powrocie do Rosji. To haniebne i autorytarne metody Putina. UE musi działać szybko. Uruchomiłem już procedurę szybkiej debaty w Parlamencie Europejskim, po której powinny nastąpić precyzyjne działania Rady i Komisji" - napisał Halicki na Twitterze.

Nawalny został zatrzymany podczas kontroli paszportowej na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie, po przylocie w niedzielę wieczorem samolotem z Berlina - podała niezależna telewizja Dożd. Zatrzymanie potwierdziły służby więzienne.

Federalna Służba Więzienna (FSIN) oznajmiła, że Nawalny został zatrzymany podczas przechodzenia kontroli paszportowej, gdyż był poszukiwany listem gończym.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.