Piątek, 19 Kwiecień 2024

Ochojska: pakt migracyjny i umowa z Samoa najważniejsze w tej kadencji (wideo)

23.02.2024, 15:31 Aktualizuj: 23.02.2024, 15:34

Wypracowanie zrębów unijnego paktu migracyjnego oraz podpisanie przez UE i jej państwa członkowskie nowej umowy o partnerstwie z członkami Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (tzw. umowy z Samoa) – to zdaniem Janiny Ochojskiej, eurodeputowanej EPL, dwa najważniejsze osiągnięcia PE w mijającej kadencji.

Obecna kadencja Parlamentu Europejskiego dobiega końca. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

Janina Ochojska podkreśliła, że mijająca kadencja PE była dla niej szczególna z powodów osobistych. Po raz pierwszy została europosłanką, jednak w związku  tym, że na początku kadencji zmagała się z chorobą nowotworową, a zaraz potem wybuchła pandemia koronawirusa, nie od razu włączyła się realnie w prace europarlamentu. Jako najważniejsze wydarzenia kadencji eurodeputowana EPL wskazała wypracowanie zrębów unijnego paktu migracyjnego oraz podpisanie przez UE i jej państwa członkowskie nowej umowy o partnerstwie z członkami Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (tzw. umowy z Samoa).

„Dzisiaj pakt o migracjach jest w zasadzie w stanie finalizacji, ale nie sądzę, żeby został głosowany jeszcze za tej kadencji. Ten pakt wymaga jeszcze trochę pracy, ale cieszy mnie, że jest już bardzo zaawansowany i są bardzo szczegółowo opracowane dokumenty” – powiedziała Ochojska.

Jako drugie doniosłe wydarzenie kadencji europosłanka wskazała podpisanie w 2023 roku umowy o partnerstwie z członkami Organizacji Państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku, mającej stanowić podstawę prawną wzajemnych stosunków przez najbliższe 20 lat. Dokument obejmuje wiele dziedzin: od zrównoważonego rozwoju i wzrostu gospodarczego po prawa człowieka oraz pokój i bezpieczeństwo. O jej nazwie – Umowa z Samoa - zdecydowała Rada Ministrów AKP–UE na 46. sesji, która odbyła się tuż przed podpisaniem umowy w Samoa.

„To jest umowa, która reguluje stosunki pomiędzy krajami pozaunijnymi i Unią Europejską. (…). Ja brałam udział w ostatniej części debat, które odbywały się z Wyspami Pacyfiku na Wyspach Salomona i tam rozmawialiśmy z mieszkańcami państw Pacyfiku o tym, jaki wpływ mają zachodzące u nas zmiany ekonomiczne, ale też wpływające na zmiany klimatu, na ich sytuację, jak oni to odczuwają?” – powiedziała. „Mam nadzieję, że współpraca z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku będzie układała się tak, że nie będziemy wpływali negatywnie naszym rozwojem na sytuację ubogich czasami krajów, ale będziemy wpływali pozytywnie” – dodała Ochojska.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej oraz Andrzeja Halickiego.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.