Konferencja przewodniczących Parlamentu Europejskiego podjęła decyzję o wysłaniu pilnej misji na Maltę po ostatnich doniesieniach na temat zabójstwa dziennikarki śledczej Daphne Caruany Galizii.
Kierownictwo PE zdecydowało też, że w grudniu odbędzie się debata dotycząca stanu praworządności na Malcie w związku z tą sprawą. Zadaniem europosłów, którzy polecą do tego najmniejszego kraju UE, nie będzie prowadzenia własnego dochodzenia, ale zbadanie sytuacji dotyczącej przestrzegania zasad rządów prawa, m.in. w wymiarze sprawiedliwości w kontekście oskarżeń o udział ludzi z kręgów władzy w zamordowaniu Galizii.
W środę policja maltańska poinformowała o aresztowaniu Keitha Schembriego, bliskiego przyjaciela premiera Malty Josepha Muscata i szefa jego gabinetu, którego nazwisko pojawiło się w zeznaniach dotyczących zabójstwa dziennikarki.
Schembri zrezygnował we wtorek ze stanowiska, podobnie jak minister turystyki Konrad Mizzi. Z kolei minister gospodarki Christian Cardona podjął decyzję o zawieszeniu pełnienia funkcji do czasu zakończenia śledztwa w sprawie morderstwa.
Caruana Galizia, która pisała o korupcji wśród maltańskich polityków, zginęła w zamachu bombowym przed swoim domem w pobliżu maltańskiej stolicy Valetty w październiku 2017 roku.
"W ostatnim tygodniu najbliżsi sojusznicy premiera Josepha Muscata zrezygnowali i byli przesłuchiwani przez policję w sprawie zabójstwa najbardziej prominentnej maltańskiej dziennikarki. Pytania o niezależność systemu sądownictwa i poważne zarzuty dotyczące korupcji na najwyższych szczeblach władzy sprawiają, że misja Parlamentu Europejskiego na Malcie jest obecnie niezbędna" - oświadczył niemiecki europoseł Zielonych Sven Giegold, który brał udział w poprzednich misjach na Maltę
Śmierć Caruany Galizii, którą czasami nazywano "jednoosobową Wikileaks", wywołała ogromne poruszenie nie tylko na Malcie, ale także poza jej granicami. 53-letnia autorka popularnego bloga ujawniała najciemniejsze aspekty maltańskiej polityki, koncentrując się na przypadkach korupcji wśród miejscowych polityków, nie wahając się wskazać na żonę premiera Muscata. Atakowała premiera, a także szefa opozycji Adriana Delię. Pisała o maltańskich gangsterach i handlarzach narkotyków. Prowadziła też dochodzenie w sprawie Panama Papers i obnażyła powiązania między głównymi politykami i spółkami krzakami.
stk/ woj/