Poniedziałek, 25 Listopad 2024

Malta i Słowacja pod lupą Parlamentu Europejskiego

21.02.2019, 11:37 Aktualizuj: 21.02.2019, 12:22
© European Union 2019 - Source : EP/Arnaud DEVILLERS
© European Union 2019 - Source : EP/Arnaud DEVILLERS

Posłowie do PE mają zastrzeżenia co do walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną na Malcie i Słowacji.

Projekt rezolucji w tej sprawie został we wtorek przyjęty przez Komisję Wolności Obywatelskich PE. Za głosowało 40 europosłów, 7 było przeciwnych, 6 wstrzymało się od głosu. Rezolucja podsumowuje wnioski grupy roboczej powołanej w ramach komisji po zabójstwach dziennikarzy Daphne Caruana Galizii oraz Jana Kuciaka i jego narzeczonej.

"Te ustalenia są bardzo niepokojące: bezpieczeństwo dziennikarzy w Unii Europejskiej zbyt często jest zagrożone. Szczególnie niepokoi sytuacja na Malcie” – alarmowała holenderska europosłanka Sophie in 't Veld, przewodnicząca grupy monitorującej praworządność.

Maltańska dziennikarka Daphne Caruana Galizia tropiła korupcję wśród prominentnych polityków, ujawniła m.in. informacje dotyczące skandalu Panama Papers. Zginęła w październiku 2017 r. w wyniku eksplozji bomy podłożonej w jej samochodzie.

Posłowie do PE w rezolucji wzywają rząd maltański do przeprowadzenia pełnego i niezależnego śledztwa w sprawie jej morderstwa i domagają się wycofania wszystkich spraw o zniesławienie wniesionych przez członków rządu przeciwko niej i jej rodzinie.

Potępiają oni, że szef sztabu premiera i obecny minister turystyki są jedynymi działającymi wysokimi rangą urzędnikami rządowymi wskazywanymi jako beneficjenci Panama Papers. Wzywają Maltę do zaprzestania działań, które de facto pomagają w praniu brudnych pieniędzy.

Eurodeputowani docenili postępy poczynione w dochodzeniu w sprawie zabójstwa Jana Kuciaka, ale naciskają, aby było kontynuowane zarówno na szczeblu krajowym, jak i międzynarodowym. Domagają się również wyjaśnienia wszystkich domniemanych przypadków korupcji i oszustw podnoszonych podczas dochodzenia.

W rezolucja posłowie wyrażają zaniepokojenie zarzutami korupcji, konfliktu interesów i bezkarności w kręgach władzy Słowacji.

Zabójstwo Kuciaka i jego narzeczonej wywołało na Słowacji ogromne demonstracje i doprowadziło do kryzysu politycznego. W konsekwencji z urzędu premiera zrezygnował Fico, którego zastąpił wiceprzewodniczący jego partii Peter Pellegrini.

Projekt rezolucji przyjęty przez komisję wolności obywatelskich PE w marcu zostanie poddany pod głosowanie na sesji plenarnej europarlamentu.

aba/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.