Sobota, 21 Grudzień 2024

Zapraszamy na transmisję debaty z europosłami na temat wyzwań stojących przed polską prezydencją w Radzie UE

20.12.2024, 13:33 Aktualizuj: 20.12.2024, 13:35
Budynek Parlamentu Europejskiego w Strasburgu;  fot. PAP/Radek Pietruszka
Budynek Parlamentu Europejskiego w Strasburgu; fot. PAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek 23 grudnia o godzinie 13 zapraszamy na transmisję z debaty PAP na temat wyzwań stojących przed rozpoczynającą się 1 stycznia polską prezydencją w Radzie UE. Naszymi gośćmi będą europosłowie Andrzej Halicki, Adam Jarubas oraz Kosma Złotowski.

Przez pierwsze sześć miesięcy 2025 roku Polska będzie sprawować prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. Nasza rola będzie polegała na koordynowaniu jej prac, ustalaniu porządku obrad Rady a także na reprezentowaniu UE w stosunkach międzynarodowych.

Unijne przewodnictwo, które Polska przejmuje od Węgier, przypada na szczególny czas – dopiero co rozpoczęła pracę nowa Komisja Europejska, 20 stycznia 2025 roku stanowisko obejmie nowy prezydent USA Donald Trump, a na dodatek w dwóch największych krajach UE – czyli Niemczech i Francji – trwa poważny kryzys polityczny. W tej sytuacji oczy całej Europy są zwrócone na Polskę, a oczekiwania i nadzieje związane z naszą prezydencją są bardzo duże.

O tym, czy będziemy w stanie im sprostać i jakie największe wyzwania czekają nas przez pół roku na czele UE, porozmawiamy z trójką polskich eurodeputowanych – Andrzejem Halickim, Adamem Jarubasem oraz Kosmą Złotowskim.

Szczególnie uważnie pochylimy się nad stanowiącą priorytet naszej prezydencji kwestią bezpieczeństwa UE – w różnych aspektach - od bezpieczeństwa militarnego, poprzez ekonomiczne, energetyczne, żywnościowe po zdrowotne i farmaceutyczne.

Zapraszamy do oglądania transmisji na stronie EuroPAP News.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.