Środa, 22 Styczeń 2025

13. proc. Europejczyków pracuje na emeryturze

18.12.2024, 08:22 Aktualizuj: 18.12.2024, 12:48
Fot. PE
Fot. PE

13 proc. mieszkańców Unii Europejskiej po otrzymaniu pierwszej emerytury kontynuowało pracę zawodową – wynika z danych Eurostatu.

Europejski Urząd Statystyczny Eurostat opublikował dane na temat podejmowania pracy zarobkowej przez emerytów na terenie Unii Europejskiej. Z badania przeprowadzonego w 2023 r. wynika, że 13 proc. Europejczyków po otrzymaniu pierwszej emerytury kontynuowało pracę zawodową. 22,4 proc. osób już nie pracowało, a 64,7 proc. przestało pracować w ciągu pół roku od otrzymania pierwszego świadczenia emerytalnego. Według danych około jedna piąta kobiet otrzymała pierwsze pobranie emerytury w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Około dwie trzecie emerytów i rencistów otrzymało pierwszą emeryturę w wieku 60-65 lat (68 proc. mężczyzn i 67 proc. kobiet). Średni wiek emerytalny w UE wyniósł natomiast 61,3 lat.

Wiek, w którym dana osoba po raz pierwszy otrzymała emeryturę w UE w 2023 r. w podziale na płeć (liczba osób podana jest w tys.); źródło: Eurostat
Wiek, w którym dana osoba po raz pierwszy otrzymała emeryturę w UE w 2023 r. w podziale na płeć (liczba osób podana jest w tys.); źródło: Eurostat

Jak podał Urząd, wśród osób, które kontynuowały pracę, połowa pozostała w dotychczasowym miejscu i formie zatrudnienia, zaś druga połowa podjęła zmianę pracy lub zmniejszyła swój czas pracy.

Wśród krajów członkowskich najwięcej osób po otrzymaniu emerytury utrzymało zatrudnienie w Estonii (54,9 proc.), na Łotwie (44,2 proc.) i na Litwie (43,7 proc.). Najmniej osób po przejściu na emeryturę pracowało w Rumunii (1,7 proc.), w Grecji (4,2 proc.) i w Hiszpanii (4,9 proc.). W Polsce odsetek osób pracujących na emeryturze wyniósł 13,1 proc.

„Pojawił się wyraźny wzorzec geograficzny, w którym ponad jedna trzecia osób kontynuuje pracę w krajach bałtyckich i nordyckich. Istnieją jednak różnice w warunkach pracy między tymi regionami. W Estonii, na Łotwie i Litwie ludzie w większości nadal pracowali na tym samym stanowisku bez zmian, podczas gdy w Szwecji i Finlandii ponad połowa osób zmieniła warunki pracy po otrzymaniu emerytury” – poinformował Eurostat.

Nie tylko kwestie finansowe

Jak wynika z przeprowadzonych badań, 28,6 proc. badanych Europejczyków wskazało kwestie finansowe jako główną przyczynę podejmowania pracy zarobkowej na emeryturze. 9,1 proc. wskazało natomiast na atrakcyjność finansową pracy jako główny czynnik podtrzymania zatrudnienia.

Konieczność podjęcia pracy z powodów finansowych najczęściej wskazywali mieszkańcy Cypru (68,6 proc.), Rumunii (54,3 proc.) i Bułgarii (53,6 proc.).

Respondenci wskazali również inne powody podejmowania pracy zarobkowej na emeryturze, w tym: czerpanie przyjemności z pracy i bycia produktywnym (36,6 proc.), chęć utrzymania integracji społecznej (11,2 proc.), a 3,5 proc. kontynuowało pracę, ponieważ ich partner nadal pracował.

W badaniu stwierdzono też różnice między mężczyznami a kobietami w zakresie motywacji do podjęcia pracy w czasie emerytury. Według danych mężczyźni częściej czerpali radość z pracy i byli produktywni (37,9 proc. w porównaniu z 34,3 proc. w przypadku kobiet), a kobiety częściej kontynuowały pracę z konieczności finansowej jako głównego powodu (30,4 proc. w porównaniu z 27,2 proc. w przypadku mężczyzn).

Wśród polskich respondentów radość z pracy i bycia produktywnym okazała się głównym czynnikiem podejmowania pracy w czasie emerytury. Taki sam powód większość respondentów wskazała w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Niderlandach, Luksemburgu a także w Czechach, Słowenii, Szkocji, na Węgrzech, we Włoszech i na Islandii.

Główne powody przejścia na emeryturę

W badaniu przeprowadzonym przez Eurostat sprawdzono też główne powody chęci przejścia przez Europejczyków na emeryturę. Jak napisano w raporcie, głównym powodem przejścia na emeryturę we wszystkich krajach w UE było uzyskanie uprawnień do świadczeń emerytalnych. Odsetek osób, które z tego powodu opuściły rynek pracy wahał się od 90 proc. na Węgrzech i Słowenii do mniej niż 50 proc. w Niderlandach. 

Znaczny odsetek osób z powodu własnej choroby opuściło rynek pracy i udało się na emeryturę w Estonii (29,5 proc.), w Portugalii (16,8 proc.), na Litwie (15,8 proc.) i w Holandii (15,6 proc.). Osiągnięcie maksymalnego wieku emerytalnego było natomiast najczęściej wymieniane jako główny powód w Irlandii (21,4 proc.), Rumunii (18,2 proc.), na Cyprze (17,0 proc.), w Grecji i na Malcie (po 15,0 proc.).

Korzystne rozwiązania finansowe związane z systemem emerytalnym były natomiast głównym powodem przejścia na emeryturę wśród mieszkańców Niderlandów (13,1 proc.) i Belgii (11,4 proc.). Respondenci wskazali też na konieczność opieki nad dziećmi lub osobami niepełnosprawnymi głównie na Malcie (7 proc.), w Estonii (5 proc.) i w Niderlandach (4,6 proc.). Inne powody takie jak niedogodne godziny pracy, stres w pracy i nastawienie pracodawcy, wskazało 9,8 proc. respondentów w Estonii, 7,1 proc. w Szwecji i Holandii oraz 7,0 proc. na Łotwie. 

Badanie aktywności ekonomicznej ludności w Unii Europejskiej (EU LFS) przeprowadzone w 2023 r. jest największym europejskim badaniem reprezentacyjnym gospodarstw domowych, dostarczającym kwartalnych i rocznych wyników dotyczących charakterystyki ludzi na rynku pracy. EU LFS obejmuje populację rezydentów, zdefiniowaną jako wszystkie osoby zwykle zamieszkujące w prywatnych gospodarstwach domowych.

mc/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.