Środa, 20 Listopad 2024

Nagroda im. Daphne Caruany Galizii 2024 za dziennikarskie śledztwo ws. zaginięcia 50 tys. nieletnich migrantów

23.10.2024, 12:10 Aktualizuj: 19.11.2024, 17:43
Prezydium Parlamentu Europejskiego ustanowiło Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galicji w grudniu 2019 roku; fot. © European Union 2024 - Source : EP
Prezydium Parlamentu Europejskiego ustanowiło Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galicji w grudniu 2019 roku; fot. © European Union 2024 - Source : EP

Parlament Europejski przyznał tegoroczną nagrodę dziennikarską im. Daphne Caruany Galizii 2024 międzynarodowemu projektowi „Lost in Europe”, w ramach którego przedstawiciele mediów z kilku krajów UE przeprowadzili śledztwo dotyczące zaginięcia ponad 50 tys. nieletnich migrantów bez opieki.

Dochodzenie, w które zaangażowane były media niemieckie, włoskie, greckie, holenderskie, belgijskie, irlandzkie i brytyjskie, ujawniło, że zaginęło co najmniej 51 433 dzieci, które w latach 2021-2023 bez opieki dotarły do Europy.

Dziennikarze dotarli do danych z 31 krajów europejskich, w tym Austrii, Niemiec i Włoch. Wynika z nich, że zaginęły dziesiątki tysięcy nieletnich migrantów. W toku wielomiesięcznego dochodzenia okazało się, że liczba zaginionych dzieci może być jeszcze wyższa. W sprawozdawczości są bowiem znaczące luki, jako że niektóre państwa prowadzą niespójną dokumentację i nie gromadzą danych na temat takich zaginięć. Sekretarz generalna organizacji Missing Children Europe Aagje Ieven stwierdziła, że to prawdopodobnie tylko wierzchołek góry lodowej. W Europie w alarmującym tempie rośnie bowiem liczba zaginięć nieletnich migrantów. Wiele z nich pada ofiarą handlu ludźmi i współczesnego niewolnictwa.

Ceremonia wręczenia nagrody odbyła się w środę w sali prasowej im. Daphne Caruany Galizii w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Wzięli w niej udział przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, wiceprzewodnicząca odpowiedzialna za nagrodę Pina Picierno oraz przedstawiciele niezależnego ogólnoeuropejskiego jury.

 „Dziennikarze, którzy służą prawdzie i nie dają się zastraszyć, przejmują spuściznę Daphne Caruany Galizii. Walczą oni o sprawiedliwość mimo gróźb, które mają ich skłonić, aby porzucili swoje ważne zadanie. Wolność prasy nie podlega dyskusji. Od zabójstwa Daphne minęło już siedem lat, a my nadal czcimy jej pamięć. Nagroda jej imienia przypomina nam, że Parlament Europejski od lat angażuje się w ochronę tych podstawowych wartości” - powiedziała podczas ceremonii Roberta Metsola.

Prace konkursowe zgłosiły setki dziennikarzy z 27 państw Unii. Wnioski można było składać od 3 maja do 31 lipca 2024 roku. Na krótkiej liście, znalazło się 13 prac (spośród nadesłanych 318), z których jury wybrało zwycięzcę.

Prezydium Parlamentu Europejskiego ustanowiło Nagrodę Dziennikarską im. Daphne Caruany Galicji w grudniu 2019 roku. Nagroda jest hołdem dla maltańskiej dziennikarski śledczej i blogerki, która opisywała problem korupcji, prania pieniędzy, przestępczości zorganizowanej, sprzedaży obywatelstwa i powiązań członków rządu maltańskiego z aferą wokół dokumentów panamskich.

Daphne Caruana Galizia zginęła 16 października 2017 roku w efekcie wybuchu bomby podłożonej w samochodzie. Oburzenie w związku z postępowaniem władz w śledztwie dotyczącym jej zabójstwa doprowadziło do ustąpienia premiera Malty Josepha Muscata.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.