Poniedziałek, 25 Listopad 2024

Fundusze unijne na lokalne inwestycje – jak to robią w Portugalii?

11.09.2023, 08:41 Aktualizuj: 06.10.2023, 09:09
Europejski Bank Centralny. Fot. Arne Dedert
Europejski Bank Centralny. Fot. Arne Dedert

Fundusze unijne wspierają rozwój lokalnych inwestycji. To, jak zostaną wykorzystane, zależy od rządu i samorządów. O lokalnych inwestycjach w swoim kraju na XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu opowiedział Jorge Botelho, poseł Zgromadzenia Republiki Portugalii.

Podczas panelu ,,Fundusze unijne na inwestycje regionalne – bilans zysków i strat” rozmówca zaznaczył, że Portugalia dobrze wykorzystuje środki unijne. Obecnie trwają rozmowy o wykorzystaniu funduszy, które umożliwią realizację planu "Portugalia 2020”, jak również realizację zobowiązań do roku 2026 i 2030.

"Inwestycje w zakresie infrastruktury przedsiębiorczości jak również badań i innowacji mają dla rządu w Lizbonie duże znaczenie. W tym celu Portugalczycy włączają się w działania na poziomie całego kontynentu, współpracują z bankami i korzystają z środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego na poziomie samorządowym" - podkreślił.

Jak zaznaczył, Portugalia koncentruje się na jakościowych miejscach pracy, które zapewnią dobrą przyszłość przedsiębiorcom i osobom zatrudnionym. Obecnie poziom bezrobocia w tym kraju wynosi 6,1 proc., jednak rząd dąży do poprawy tej sytuacji. 

"W Portugalii nie istnieje regionalny plan realizacji konkretnej polityki, ale plan odgórny realizowany na poziomie poszczególnych regionów. W tym roku samorządy były szczególnie ważne we wprowadzaniu planu inwestycji i zastosowaniu narzędzi polityki regionalnej" - mówił portugalski parlamentarzysta.

Dodał, że fundusze unijne mają dla nich szczególne znaczenie, a rząd stara się zapewnić zrównoważony rozwój między regionami, rządem centralnym a całym kontynentem. Zauważył, że takie rozwiązanie podnosi konkurencyjność gospodarki w skali regionalnej. Podkreślił, że dla rządu w Lizbonie ważny jest rozwój lokalnych firm.

Zapytany o to, czym Portugalia może nas zainspirować, wskazał, iż kraj ten przeszedł trudną ścieżkę, jednak wciąż czeka wiele zagrożeń. Podkreślił, że warto zacieśniać współpracę i nie obawiać się kontroli ze strony centralnego rządu europejskiego.

Rząd w Lizbonie stawia również na decentralizację kompetencji. "Samorządom chcemy przekazać odpowiedzialność za szkolnictwo, ale również w innych dziedzinach staramy się działać na rzecz decentralizacji (...) więc przekazujemy wiele milionów euro na potrzeby samorządów” – wyjaśnił Botelho. Dodał, że obecnie rząd korzysta z czwartego pakietu finansowania i fundusze regionalne są kierowane z rządu do regionów, co pozwala na wdrożenie działań na poziomie regionalnym i centralnym. "Zależy nam na tym, by obywatele wiedzieli, w jaki sposób środki są wykorzystywane nie tylko w wielkich miastach, ale i w ich regionach. Dlatego ważne jest, by nasze terytorium było rozwinięte w sposób spójny” – wyjaśnił. Poseł wyraził również przekonanie, iż w tym zakresie Portugalia działa podobnie jak Polska.


mc/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.