Niedziela, 22 Września 2024

Projekty dotyczące efektywności energetycznej w świętokrzyskim ze wsparciem funduszy REACT-EU

08.12.2022, 12:22 Aktualizuj: 08.12.2022, 12:25
Fot. UM Województwa Świętokrzyskiego
Fot. UM Województwa Świętokrzyskiego

Kolejne dwa projekty służące efektywności energetycznej otrzymają unijne wsparcie w ramach instrumentu REACT-EU – poinformował świętokrzyski urząd marszałkowski . Taką decyzję podjął obradujący 7 grudnia Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.

Jak podano w komunikacie urzędu unijne wsparcie w wysokości 11,8 mln zł otrzyma Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej  w Starachowicach na realizację projektu „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach PZOZ w Starachowicach”. Projekt zakłada poprawę efektywności energetycznej sześciu budynków szpitala w Starachowicach poprzez wymianę instalacji centralnego ogrzewania oraz ogrzewania ciepłej wody użytkowej, montaż powietrznej pompy ciepła, wymianę dotychczasowego oświetlenia na bardziej efektywne LED-owe oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Środki finansowe trafią też do Ochotniczej Straży Pożarnej w Oblęgorku na termomodernizację remizy OSP. Na to zadanie przeznaczono z funduszy unijnych prawie 224 tys. zł. Jak wskazano w komunikacie realizacja tego zadania przyczyni się nie tylko do znacznych oszczędności, ale poprawi także estetykę budynku.

„Ze względu na konieczność wykorzystania wszystkich dostępnych środków w ramach kończącej się perspektywy finansowej Unii Europejskiej podjęliśmy decyzję o dofinansowaniu dwóch projektów w ramach Działania 12.1 Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej – REACT-EU” – powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

„To nasza odpowiedź na pilne potrzeby naszego regionu związane z podnoszeniem efektywności energetycznej, racjonalnego wykorzystania energii, a co za tym idzie – ograniczeniu emisji substancji szkodliwych dla środowiska” - dodał marszałek.

REACT-EU to dodatkowe środki finansowe zatwierdzone przez Komisje Europejską w ramach perspektywy 2014-2020, które umożliwią rozszerzenie działań tak, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii COVID-19. Środki z tego instrumentu finansowego muszą być wydatkowane do końca 2023 roku.

mr/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.