W styczniu w ławach Parlamentu Europejskiego zasiadło trzech nowych posłów. To reprezentanci Niemiec, Włoch i Holandii.
Pracę w stolicy europejskiej demokracji rozpoczął Karsten Lucke, który zasilił Grupę Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Zastąpił tam wieloletniego posła SPD Norberta Neusera z Boppard.
Jak podkreślały niemieckie media, Neuser jako były nauczyciel i dyrektor był dla wielu szkół cennym gościem w zakresie udzielania informacji na temat polityki europejskiej, a także osobą kontaktową dla wielu firm z Nadrenii-Palatynatu, które często pytały o pomoc i wsparcie w związku z decyzjami podjętymi w Brukseli.
Jego następca tuż przed objęciem mandatu był pełen entuzjazmu. „Europa musi być budowana i kształtowana każdego dnia” – powiedział na spotkaniu SPD. „W Parlamencie Europejskim, ale także wśród miejscowej ludności i w naszej partii. Nie mogę się doczekać tego zadania i podchodzę do niego z pasją” – zapewniał.
Lucke został jednym z 96 niemieckich eurodeputowanych (to najliczniej reprezentowany w Parlamencie Europejskim kraj). Będzie pracował w Komisji Rozwoju, Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Praw Człowieka. Jak podkreśla, obok pracy posła, również praca w okręgu wyborczym będzie ważnym filarem jego działalności. Lucke chce nadal pełnić funkcje w lojalnym samorządzie - jako burmistrz Lautzenbrücken i pierwszy zastępca gminy Bad Marienberg.
Karsten Lucke to nie jedyna nowa twarz w Grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Od stycznia do polityków tej frakcji dołączyła włoska eurodeputowana Camilla Laureti, która zajęła miejsce Davida Sassoliniego, zmarłego przewodniczącego PE.
Laureti ma czterdzieści siedem lat, urodziła się w Rzymie, ale od lat mieszka w Spoletto. Ukończyła historię współczesną na Uniwersytecie „La Sapienza”; jest znanym włoskim politykiem i dziennikarzem. W 2018 r. w wyborach samorządowych była oficjalnym kandydatem centrolewicowej koalicji na stanowisko burmistrza Spoleto. Do wygranej zabrakło jej kilkudziesięciu głosów. Została natomiast ponownie wybrana na miejską radną.
W Parlamencie Europejskim będzie pracować w Komisji Budżetowej i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi; jest także zastępcą w Komisji Rozwoju Regionalnego.
„David Sassoli pozostawia nam gęstą spuściznę: jako dziennikarz, jako polityk, jako człowiek” – tak według włoskich mediów brzmiały jej pierwsze słowa jako posła. „Dlatego z mieszanym uczuciem – mieszaniną smutku, emocji i odpowiedzialności przyjęłam wiadomość o moim wejściu do Parlamentu Europejskiego” - powiedziała.
Włochy reprezentowane są w Parlamencie Europejskim przez 76 eurodeputowanych. Włoskie media odnotowały, że Laureti jest pierwszą reprezentantką gminy Spoleto w Brukseli.
Kolejne nowe nazwisko w europarlamencie to Holenderka Catharina Rinzema. Objęła mandat po Liesje Schreinemacher, która została ministrem w rządzie Rutte.
Rinzema urodziła się 1985 roku; pracowała w fundacji Lezen&Schrijven, a od lutego 2021 r. pracuje w Globalnym Centrum Eksperckim ds. Zachowania, Etyki i Zgodności ABN AMRO. Reprezentuje Partię Ludową na rzecz Wolności i Demokracji; w Parlamencie Europejskim należy do grupy Renew Europe.
Zasiadać będzie w Komisji Handlu Międzynarodowego, Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa UE–Zjednoczone Królestwo i Delegacji do spraw stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Jako członek – zastępca będzie pracować także w Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów oraz Delegacji do spraw stosunków z Japonią.
Holandia ma dwudziestu dziewięciu członków w Parlamencie Europejskim.
Na mocy Traktatu lizbońskiego liczba posłów do Parlamentu Europejskiego ma wynosić 750 plus 1, łącznie z przewodniczącym bez prawa głosu. Przydział posłów na państwo nie może być większy niż dziewięćdziesiąt sześć ani mniejszy niż sześć. Najliczniejsza jest delegacja niemiecka (96 przedstawicieli), najmniej liczne są reprezentacje Malty i Luksemburga (po sześciu eurodeputowanych). Polska ma w Parlamencie Europejskim pięćdziesięciu dwóch posłów.