Europosłowie z Komisji Rozwoju Regionalnego zaapelowali podczas spotkania z komisarz Elisa Ferreirą o większą elastyczność w wykorzystywaniu funduszy spójności, uproszczenie procedur administracyjnych i zwiększenie wsparcia dla administracji lokalnych.
W czwartek, 10 lutego eurodeputowani Komisji Rozwoju Regionalnego wspólnie z komisarz ds. spójności i reform Elisą Ferreirą omówili ósmy raport w sprawie spójności, opublikowany po trzecim roku pandemii COVID-19.
Przedstawiając sprawozdanie komisarz podkreśliła, że polityka spójności odgrywa kluczową rolę w wychodzeniu z pandemii. Zwróciła uwagę na pewne trendy, które wyraźnie wyłoniły się od ostatniego podobnego sprawozdania z 2017 r. Okazało się bowiem, że pandemia pogłębiła wewnętrzne dysproporcje. Jednocześnie pojawiły się nowe dysproporcje terytorialne i społeczne, a regiony już nie są w tym samym punkcie wyjścia, aby zapewnić cyfrową i ekologiczną transformację.
Zdaniem Ferreiry kryzys związany z pandemią poważnie wpłynął na gospodarki regionów Europy Południowej, w tym szczególnie mocno uderzył w regiony przygraniczne i peryferyjne. Dotyczył też tych obszarów, na których struktura gospodarki w dużym stopniu opiera się na turystyce.
Przewodniczący Komisji Rozwoju Regionalnego PE, Younous Omarjee zgodził się, że wskutek pandemii najbardziej ucierpiały regiony Europy Południowej i te o dużym potencjale turystycznym. Oprócz zielonej i cyfrowej transformacji Omarjee wezwał do zwiększenia wysiłków na rzecz utrzymania przemysłu we wszystkich regionach oraz zapewnienia właściwej równowagi między instrumentem naprawy i odporności (RRF) a polityką spójności.
Większość europosłów podkreśliła rosnącą rolę polityki spójności w UE, wyrażając pewne obawy, że państwa członkowskie spóźniają się z prezentowaniem swoich planów inwestycyjnych na rzecz spójności i koncentrują się bardziej na RRF, co grozi utratą wsparcia na rzecz spójności.
Europosłowie zaapelowali do Komisji o większą elastyczność w wykorzystywaniu funduszy spójności, uproszczenie procedur administracyjnych i zwiększenie wsparcia dla administracji lokalnych.
Komisarz Ferreira zapewniła eurodeputowanych, że w związku z przedłużającą się pandemią KE jest gotowa zaproponować przedłużenie o rok 100% współfinansowania przez unijny funduszy spójności.
Co trzy lata Komisja publikuje sprawozdanie na temat spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej w Unii, przedstawiające postępy i rolę UE jako siły napędowej rozwoju regionalnego. Raport analizuje ewolucję spójności w UE według szerokiego zakresu wskaźników, takich jak dobrobyt, zatrudnienie, poziom wykształcenia oraz dostępność i zarządzanie.
mp/