Komisje są siłą napędową prac legislacyjnych Parlamentu Europejskiego. Dowiedz się, kto nimi kieruje.
Komisje Parlamentu Europejskiego wybrały swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących w styczniu 2022 r. na drugą połowę kadencji PE. Posłowie zasiadają obecnie w 20 stałych komisjach i 3 podkomisjach, zajmujących się różnymi obszarami polityki, od środowiska po handel międzynarodowy.
Do obowiązków komisji parlamentarnych należy przygotowanie stanowisk Parlamentu w sprawie wniosków legislacyjnych, które są następnie poddawane debacie i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym. Komisje przyjmują również sprawozdania z własnej inicjatywy, powołują zespoły do prowadzenia negocjacji z Radą w sprawie prawodawstwa UE, organizują wysłuchania z udziałem ekspertów oraz nadzorują inne organy i instytucje UE.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący stałych komisji i podkomisji są wybierani na okres dwóch i pół roku, tj. na połowę kadencji Parlamentu, tak jak przewodniczący i wiceprzewodniczący Parlamentu.
PE może również powołać komisje specjalne lub śledcze na określony czas z możliwością przedłużenia ich działania. Te komisje zajmują się konkretnym tematem i przygotowują sprawozdanie zawierające zalecenia dotyczące działań UE. Komisje śledcze badają możliwe uchybienia we wdrażaniu prawa UE.
W kadencji, która rozpoczęła się w 2019 r., Parlament powołał trzy specjalne komisje - ds. walki z rakiem, sztucznej inteligencji i ingerencji zagranicznych, a także komisję śledczą ds. ochrony zwierząt podczas transportu.
kic/