Niedziela, 24 Listopad 2024

Ankietowani o pracach PE: najważniejsza walka z kryzysem migracyjnym i unijny budżet

29.03.2019, 15:24 Aktualizuj: 01.04.2019, 14:09
Fot. pexels.com
Fot. pexels.com

Walka z kryzysem migracyjnym i unijny budżet są zdaniem Czytelników serwisów PAP najważniejszymi obszarami, nad którymi pracował w tej kadencji Parlament Europejski. W ankiecie wzięło udział 140 osób.

Badanie polegało na przyporządkowaniu każdemu tematowi oceny od 1 do 5, gdzie 1 oznaczało temat mało ważny, a 5 - bardzo ważny.

Ponad połowa Czytelników (56 proc.) za najważniejsze uznała na równi walkę z kryzysem migracyjnym i prace nad budżetem unijnym, w tym m.in. funduszami UE dla Polski. Kolejnym najczęściej wskazywanym tematem była dyrektywa gazowa, która uzyskała najwyższą notę od 41 proc. ankietowanych.

Organizowane przez PE debaty o przyszłości Unii Europejskiej były bardzo ważną inicjatywą według 40 proc. ankietowanych. Walkę z plastikiem, jako bardzo istotną, wskazało 37 proc. ankietowanych. Natomiast niemal co trzeci badany za pierwszoplanowe uznał przygotowanie UE na brexit, tyle samo osób wskazało na zniesienie opłat za roaming.

Debaty nt. praworządności w krajach UE były bardzo ważne dla 26 proc. ankietowanych, prace nad dyrektywą  o prawach autorskich dla 20 proc., a zniesienie zmiany czasu dla 18 proc.

Za najmniej ważne 41 proc. badanych uznało debaty nt. praworządności w krajach UE. Najniższą notę w pięciostopniowej skali 24 proc. ankietowanych wystawiło pracom nad zniesieniem zmiany czasu, natomiast 22 proc. - dyrektywie o prawach autorskich.

W ankiecie, która odbyła się w dniach 12-29 marca, Czytelnicy mogli odnieść się do 10 zagadnień, w tym do: walki z plastikiem, walki z kryzysem migracyjnym i prac nad dyrektywą o prawach autorskich (tzw. ACTA 2), a także nad budżetem unijnym.

Wśród zagadnień do wyboru znalazły się również: prace nad zniesieniem zmiany czasu, przygotowanie UE na brexit oraz debaty nt. praworządności w krajach UE. Ponadto uczestnicy ankiety będą mogli ocenić, czy ich zdaniem istotne były: prace nad dyrektywą gazową (dotyczącą m.in. Nord Stream 2), zniesienie opłat za roaming oraz debaty o przyszłości Unii Europejskiej. Najczęściej wskazywane zagadnienia poruszymy podczas rozmów z europosłami.

Parlament Europejski jest jedynym organem Unii Europejskiej wybieranym w wyborach bezpośrednich, a zarazem jednym z największych demokratycznych zgromadzeń na świecie. Najbliższe wybory w Polsce odbędą się 26 maja.

PE ma równie duży wpływ na kształt unijnego budżetu i europejskich aktów prawnych jak Rada Unii Europejskiej (ministrowie państw członkowskich). Jest także uprawniony do zatwierdzania i odwoływania Komisji Europejskiej.

Parlament zbiera się co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia) na czterodniowej sesji plenarnej, która trwa od poniedziałku do czwartku. Prace toczą się w trzech miejscach: posiedzenia plenarne odbywają się w Strasburgu i Brukseli. W Luksemburgu znajduje się pierwsza sala obrad PE oraz biura, głównie administracyjne.

W ankiecie wzięło udział 138 Czytelników serwisów: www.europarlament.pap.pl, www.kurier.pap.pl, www.samorzad.pap.pl oraz www.pap.pl.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.