Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego poparła porozumienie polityczne z grudnia ubiegłego roku, którego celem jest wzmocnienie przejrzystości oraz etyczna reprezentacja interesów w procesie decyzyjnym UE.
Projekt sprawozdania wspólnegocjatorki europarlamentu, polskiej deputowanej Danuty Huebner, został przyjęty 26 głosami przy braku sprzeciwu i dwóch głosach wstrzymujących się. Porozumienie polityczne w sprawie wspólnego, obowiązkowego rejestru na rzecz przejrzystości zostało zawarte pomiędzy Parlamentem, Radą i Komisją Europejską.
Europosłowie przedstawili również swoje poglądy na temat przyszłych kroków w celu dalszej poprawy wspólnej kultury przejrzystości w UE oraz na temat wewnętrznego stosowania przez Parlament postanowień umowy.
Zwracając uwagę, że wysokie standardy etyczne, a także niezależność, przejrzystość i odpowiedzialność decydentów UE są niezbędnymi elementami zaufania obywateli do instytucji UE, posłowie zaznaczyli, że postanowienia tego porozumienia to minimum i można je dalej rozszerzać.
Wspomnieli również o ewentualnym ustanowieniu wspólnego dla instytucji UE, niezależnego organu etycznego, który byłby kolejnym krokiem we właściwym kierunku i przypomnieli, że od dawna opowiadają się za utworzeniem rejestru służącego przejrzystości w drodze aktu ustawodawczego, by uczynić go prawnie wiążącym dla osób trzecich.
Co do działań objętych nowymi przepisami, deputowani podkreślili, jak istotne znaczenie ma podejście, oparte na działaniach zapisanych w tekście, które obejmują lobbing pośredni. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w odniesieniu do nowych form interakcji, które stały się bardziej powszechne w związku z- pandemią COVID-19.
Eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli też zmianę statusu Rady UE z obserwatora na formalną stronę porozumienia, jednak podkreślili, że zakres uzgodnionych warunków mógłby być szerszy w odniesieniu do działań Rady i z naciskiem na maksymalny udział w dobrowolnym programie stałych przedstawicielstw i innych urzędników.
Posłowie do PE podkreślili również, że Komisja nie podjęła żadnych merytorycznych dodatkowych zobowiązań dotyczących schematu negocjacji w porównaniu z poprzednim stanem rzeczy i nalegają, aby jakakolwiek zmiana ustaleń dotyczących warunków negocjacji obejmowała spotkania z pracownikami niższego szczebla, ustalając próg na stanowisku szefa jednostki. W podobnym duchu wezwali do wprowadzenia takiej zasady dla urzędników Parlamentu, aby umożliwić wyższym urzędnikom spotkania tylko z zarejestrowanymi przedstawicielami grup interesu.
Parlament i Komisja Europejska od 2011 r.wspólnie prowadzą publiczny rejestr przedstawicieli grup interesu. Rada jest obserwatorem od 2014 r. Komisja przedstawiła wniosek dotyczący nowego porozumienia międzyinstytucjonalnego w sprawie obowiązkowego rejestru służącego przejrzystości dla przedstawicieli grup interesu obejmujących Parlament, Radę i Komisję w 2016 r. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na specjalnej stronie internetowej PE.
jjk/ kic/