Walka z plastikiem, a może prace nad budżetem UE? Który z obszarów, nad którymi pracował w tej kadencji Parlament Europejski, są dla Ciebie najważniejsze? Zachęcamy do udziału w ankiecie.
Ankieta polega na przyporządkowaniu każdemu tematowi oceny od 1 do 5, gdzie 1 oznacza temat mało ważny, a 5 - bardzo ważny. Proponujemy odniesienie się do 10 zagadnień, w tym do: walki z plastikiem, walki z kryzysem migracyjnym i prac nad dyrektywą o prawach autorskich (tzw. ACTA 2), a także nad budżetem unijnym.
Wśród zagadnień do wyboru znalazły się również: prace nad zniesieniem zmiany czasu, przygotowanie UE na brexit oraz debaty nt. praworządności w krajach UE. Ponadto uczestnicy ankiety będą mogli ocenić, czy ich zdaniem istotne były: prace nad dyrektywą gazową (dotyczącą m.in. Nord Stream 2), zniesienie opłat za roaming oraz debaty o przyszłości Unii Europejskiej.
Najczęściej wskazywane zagadnienia poruszymy podczas rozmów z europosłami.
Parlament Europejski jest jedynym organem Unii Europejskiej wybieranym w wyborach bezpośrednich, a zarazem jednym z największych demokratycznych zgromadzeń na świecie. Najbliższe wybory w Polsce odbędą się 26 maja.
PE ma równie duży wpływ na kształt unijnego budżetu i europejskich aktów prawnych jak Rada Unii Europejskiej (ministrowie państw członkowskich). Jest także uprawniony do zatwierdzania i odwoływania Komisji Europejskiej.
Parlament zbiera się co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia) na czterodniowej sesji plenarnej, która trwa od poniedziałku do czwartku. Prace toczą się w trzech miejscach: posiedzenia plenarne odbywają się w Strasburgu i Brukseli. W Luksemburgu znajduje się pierwsza sala obrad PE oraz biura, głównie administracyjne.
Zapraszamy do wypełnienia ANKIETY
kic/