Niedziela, 24 Listopad 2024

Najważniejsze zagadnienia sesji plenarnej PE

24.11.2024, 12:55 Aktualizuj: 24.11.2024, 13:02
Sala obrad plenarnych PE w Strasburgu;  fot. © European Union 2022 - Source : EP
Sala obrad plenarnych PE w Strasburgu; fot. © European Union 2022 - Source : EP

Zatwierdzenie nowego składu Komisji Europejskiej oraz budżetu UE na 2025 rok – to dwa najważniejsze punkty sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, która odbędzie się w dniach 25-28 listopada w Strasburgu. Czym poza tym będą się zajmować europosłowie?

Najważniejszym punktem obrad najbliższej sesji Parlamentu Europejskiego będzie zatwierdzenie składu KE na lata 2024-2029. Głosowanie w tej sprawie poprzedzi debata z wybraną na kolejną kadencję przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen na temat jej zespołu i programu.

Nowe kolegium komisarzy europejskich

Parlament w pełnym składzie zagłosuje nad całą listą kandydatów w głosowaniu imiennym zaplanowanym na środę w południe. Zgodnie z art. 129 ust. 7 Regulaminu PE do zatwierdzenia, kolegium komisarzy potrzebuje poparcia większości oddanych.

Po wyborze przez Parlament i po formalnym mianowaniu przez Radę Europejską kwalifikowaną większością głosów, nowa Komisja Europejska ma objąć swoje obowiązki 1 grudnia 2024 r.


Budżet UE 2025: klimat, zdrowie, pomoc humanitarna i ochrona granic

Również w środę europosłowie mają zatwierdzić porozumienie w sprawie budżetu UE na 2025 r. Podczas negocjacji z państwami członkowskimi, PE uzyskał ponad 230 mln euro finansowania ponad wstępny projekt przedstawiony przez KE.

Dodatkowe środki mają wspierać działania w celu zwiększenia konkurencyjności UE oraz pomagać w sprostaniu wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu, zdrowiem, migracją i obronnością. Negocjatorzy uzgodnili również rozwiązanie dotyczące pokrycia kosztów spłaty Instrumentu Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy.

Budżet UE na 2025 rok ma wynieść 199,44 mld euro w środkach na zobowiązania i 155,21 mld euro w środkach na płatności. Po środowym głosowaniu przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podpisze budżet, który stanie się obowiązującym prawem.

Debata o atakach hybrydowych na infrastrukturę państw UE

PE zajmie się również sprawą przecięcia kabli telekomunikacyjnych na Morzu Bałtyckim, do którego doszło w listopadzie br. - pierwszy z nich łączył Finlandię i Niemcy, drugi Litwę i Szwecję.

Wydarzenie uznane za prawdopodobny akt sabotażu, będzie przedmiotem debaty z Komisją Europejską we wtorek. W jej trakcie omówione zostaną również wcześniejsze ataki hybrydowe na kraje UE - w październiku 2023 r. uszkodzony został ważny kabel światłowodowy łączący Szwecję i Estonię, a podobne incydenty miały miejsce na Bałtyku, a także we Francji i Niemczech, gdzie celowo atakowano infrastrukturę telekomunikacyjną i kolejową.

Ochrona obywateli UE przed dymem tytoniowym

W środę posłowie do PE przedstawią propozycje poprawy ochrony obywateli UE przed biernym paleniem i aerozolami, w tym z papierosów elektronicznych, a w czwartek przegłosują rezolucję w tej sprawie.

Przedmiotem głosowania będą zapowiedziane przez KE w europejskim planie walki z rakiem zmiany w pochodzących z 2019 roku zaleceniach Rady UE ws. środowisk wolnych od dymu tytoniowego. Zmiana ma rozszerzyć zakres zalecenia na nowe produkty, takie jak papierosy elektroniczne i podgrzewany tytoń.

Komisja zaleca krajom UE zmniejszenie ryzyka narażenia na bierne palenie poprzez zakaz używania wszystkich wyrobów tytoniowych w takich miejscach jak publiczne place zabaw i parki rozrywki, restauracje oraz kawiarnie, transport publiczny, placówki opieki zdrowotnej i edukacyjne, a także miejsca pracy. Oczekuje się, że po czwartkowym głosowaniu w PE, Rada UE przyjmie zalecenie 3 grudnia 2024 r.

Parlament potępi współpracę wojskową Rosji z Koreą Północną

Przemawiając w Parlamencie Europejskim we wtorek 19 listopada, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „Putin sprowadził 11 000 żołnierzy północnokoreańskich na granicę Ukrainy” (...) i że „kontyngent może wzrosnąć do 100 000”. Wiele z tych oddziałów zostało rozmieszczonych jako część rosyjskich jednostek powietrznodesantowych i piechoty morskiej w regionie Kurska.

W związku z tym w czwartek europosłowie mają uchwalić rezolucję potępiającą współpracę wojskową między Rosją a Koreą Północną i potwierdzającą stałe poparcie PE dla Ukrainy.

Inne tematy

Poza tym eurodeputowani będą debatowali nad pomysłami na lepszą ochronę prawd dzieci w UE i poza nią. Debata jest częścią serii inicjatyw upamiętniających 35. rocznicę przyjęcia Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka. Dokument został przyjęty 20 listopada 1989 r. i został ratyfikowany przez 197 krajów, w tym wszystkie państwa członkowskie UE.

Z kolei z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet przypadającego na 25 listopada europosłowie odkreślą potrzebę pełnego wdrożenia istniejącego prawodawstwa UE, a także wyrażą sprzeciw wobec działań zagrażających równości płci i prawom kobiet.

W czwartek PE zagłosuje nad rezolucją w sprawie spornego wyniku wyborów parlamentarnych w Gruzji z 26 października 2024 roku.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.