Piątek, 5 Marzec 2021

Na najbliższej sesji plenarnej PE m.in. szczepionki na COVID-19 i stosunki UE-USA

17.01.2021, 06:24 Aktualizuj: 18.01.2021, 06:42
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Szczepionki na koronawirusa, stosunki UE-USA i priorytety nowej prezydencji w Radzie UE to tematy pierwszej w tym roku sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Umowy dotyczące szczepionek

We wtorek europosłowie mają debatować o potrzebie większej jasności i przejrzystości w zakresie zawieranych umów na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 oraz procesie decyzyjnym na poziomie unijnym w sprawie szczepień na koronawirusa.

To kolejna dyskusja w PE na ten temat. Podczas niedawnej debaty Komisją Europejską, europosłowie z parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności uznali, że brak przejrzystości podsyca niepewność i dezinformację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 w Europie.

Stosunki UE-USA

Atak na budynek amerykańskiego Kongresu i zaprzysiężenie Joe Bidena jako nowego prezydenta USA będą przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim w środę rano. Posłowie omówią objęcie przez Joe Bidena funkcji prezydenta Stanów Zjednoczonych i wynikające z tego konsekwencje dla przyszłych stosunków między UE i USA.

Skomentują również szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych stanowiący wyraz nieuznania porażki Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 r. przez część jego zwolenników oraz próbę zapobieżenia zaprzysiężeniu prezydenta-elekta Joe Bidena.

Parlamentarzyści nawiążą też zapewne do możliwości podjęcia przez Kongres USA decyzji o odwołaniu prezydenta Trumpa z jego funkcji jeszcze przed oficjalnym wygaśnięciem mandatu jako sankcji za "podżeganie do przemocy", o co oskarżyła go Izba Reprezentantów.

Formalnie Donald Trump przestanie być prezydentem 20 stycznia, z chwilą zaprzysiężenia Joe Bidena.

Portugalska prezydencja w Radzie

Z początkiem roku Portugalia przyjęła półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. W środę rano, premier Portugalii Antonio Costa ma omówić z europosłami priorytety swojego kraju.

Biorąc pod uwagę okoliczności, Portugalia chce promować odporną, społeczną, zieloną, cyfrową i globalną Europę. Hasło przewodnie nowej prezydencji to „Czas działać: dla sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy”.

Prezydencja będzie również musiała kontynuować prace nad niektórymi priorytetami poprzedniej, niemieckiej prezydencji: przyszłością stosunków UE-Wielka Brytania, postępami w działaniach klimatycznych UE, wieloletnim budżetem UE i planem odbudowy UE po koronawirusie.

Prawo do "bycia offline"

Trwająca pandemia spowodowała, że co trzeci Europejczyk pracuje obecnie zdalnie. W czwartkowym głosowaniu posłowie do PE mają wezwać Komisję Europejską do ustanowienia prawa do „bycia offline". Europosłowie twierdzą, że pracownicy nie powinni być zobowiązani do reagowania na komunikację związaną z pracą poza godzinami pracy. Chodzi o rozmowy telefoniczne, e-maile oraz odbieranie innych wiadomości elektronicznych poza czasem pracy, w tym podczas wszelkich form urlopu oraz czasu wolnego.

Skutki społeczne koronawirusa

W środowe popołudnie eurodeputowani przeprowadzą debatę z przedstawicielami Rady i KE na temat środków, jakie podejmuje Unia, aby zaradzić społecznym skutkom kryzysu COVID-19.

Sztuczna inteligencja

Posłowie do PE zamierzają również debatować i głosować nad tym, jak zarządzać wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), szczególnie w sektorze wojskowym i publicznym. Oczekuje się, że europosłowie będą nalegać na poszanowanie praw człowieka podczas wykorzystywania technologii sztucznej inteligencji w masowej inwigilacji.

Równouprawnienie płci

W czwartek Parlament skupi się na unijnej strategii na rzecz równouprawnienia płci, na wpływie pandemii koronawirusa na kobiety oraz na sposobie włączenia kobiet do gospodarki cyfrowej.

W związku ze wzrostem przemocy domowej podczas lockdownu, Parlament zamierza wezwać do stworzenia elastycznych systemów ostrzegania w sytuacjach kryzysowych oraz nowych służb, które pomogą kobietom skontaktować się bezpośrednio z policją przez telefon, e-mail lub SMSy.

Ponieważ kryzys gospodarczy w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyka kobiety, oczekuje się, że posłowie wezwą kraje UE do aktywnych działań na rzecz równości płci w krajowych planach odbudowy gospodarki.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.