Sobota, 22 Czerwiec 2024

Miller: trzy główne wydarzenia tej kadencji PE to COVID, wojna i rozwój SI (wideo)

22.05.2024, 10:45 Aktualizuj: 22.05.2024, 11:32

Wspólna europejska odpowiedź na wybuch pandemii COVID-19, unijna pomoc udzielona Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji na ten kraj oraz wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji – to trzy kluczowe kwestie kończącej się kadencji PE według europosła S&D Leszka Millera.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

Zdaniem europosła S&D Leszka Millera kończąca się kadencja PE obfitowała w ważne wydarzenia, a jego szczególną uwagę zwróciły trzy kwestie – COVID-19, wojna w Ukrainie oraz rozwój sztucznej inteligencji.

„Epidemia COVID odcisnęła się bardzo głęboko na pracy parlamentu i na jego priorytetach. Efektem tych wydarzeń było sformowanie potężnego pakietu finansowego czyli 750 miliardów euro. Fakt bez precedensu ponieważ PE po raz pierwszy zaciągnął pożyczę w tej sprawie” – podkreślił Miller. „Wspomnienie COVID-u, wszystkie problemy, które były z tym związane, na pewno zapiszą się na stałe w historii parlamentaryzmu europejskiego” – dodał były premier.

Drugim z kluczowych dla funkcjonowania UE w tej kadencji problemem była zdaniem Millera agresja Rosji na Ukrainę.

„Całkowicie niespodziewane wydarzenie, które zdominowało debatę w PE, ale równocześnie uruchomiło istotną pomoc zarówno materialną jak finansową. Ta kwestia nie jest jeszcze zakończona. Przeniesie się na następną kadencję Parlamentu Europejskiego” – zaznaczył europoseł S&D.

Miller zwrócił też uwagę na stojące przez krajami UE wyzwania związane z rozwojem sztucznej inteligencji.

„To jest wyzwanie technologiczne, ale też społeczne. Moja komisja IMCO (Committee on the Internal Market and Consumer Protection / Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów - PAP) bardzo intensywnie się tym zajmowała. Staraliśmy się przyjąć takie propozycje prawne, które nie hamując rozwoju sztucznej inteligencji, jednocześnie obniżają poziom zagrożeń, które się z tym wiążą. Te zagrożenia są rozmaite. Częściowo one dotyczą mowy nienawiści, hejtu który jest uprawiany w internecie, ale też należy zdać sobie sprawę, że tego typu technologie, które mają pomóc człowiekowi, mogą człowieka również ograniczać i przypuszczam, że problem rozwoju sztucznej inteligencji będzie również ważną kwestią w następnej kadencji” – zaznaczył Miller.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun, Bogusława Liberadzkiego i Kosmy Złotowskiego. Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.