Sobota, 20 Kwiecień 2024

Metsola w Warszawie: główny cel istnienia UE to służenie jej mieszkańcom – informowanie, słuchanie i wyjaśnianie (wideo)

15.02.2024, 17:31 Aktualizuj: 23.02.2024, 09:35

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zainaugurowała oficjalnie w czwartek działanie multimedialnego hubu informacji o UE w Warszawie.


Centrum „Spotkania z Europą. Europa Experience” umożliwia wirtualną wizytę w PE, wcielenie się w rolę europosła, a także skorzystanie z interaktywnej bazy materiałów informacyjnych na temat funkcjonowania Wspólnoty.

„Jestem zaszczycona mogąc zainaugurować działalność tej nowej przestrzeni przeznaczonej dla naszych obywateli. +Europa Experience+ w Warszawie przypomina o tym, że głównym celem istnienia Unii Europejskiej jest służenie jej mieszkańcom – informowanie, słuchanie i wyjaśnianie” – powiedziała Metsola. „Rozumienie Europy zmienia wszystko. Europa nie jest wyłącznie pojęciem geograficznym. To wspólnota wartości oparta na wspólnej europejskiej kulturze i wspólnej historii – ciężkich czasów i dobrych czasów” - dodała.

Przewodnicząca PE nawiązała do zbliżającej się 20. rocznicy przystąpienia Polski do UE.

„Te lata były czasem przemiany dla Polski i dla Europy. Dały nowy impet firmom, rynkowi pracy czy światu akademickiemu. (…) Członkostwo w Unii pozwoliło wznieść się społecznościom na wyższy poziom. Zapewniło też lepszą ochronę prawom człowieka, sprawiedliwości społecznej oraz rządom prawa. Rozszerzenie Unii okazało się korzystne dla wszystkich” – powiedziała Metsola.

Szefowa europarlamentu zaapelowała też do Polaków o jak najpowszechniejszy udział w czerwcowych wyborach do PE.

„Mam nadzieję, że jak największa liczba polskich wyborców uda się do urn, by zabrać głos i zagłosować na demokrację oraz na taką Europę, jaką chcieliby widzieć” – powiedziała Metsola.

W tym kontekście zwróciła uwagę na rolę, jaką ma do odegrania otwierane właśnie warszawskie centrum „Europa Experience” w tłumaczeniu Polakom, czym jest i jak funkcjonuje UE.

„(To centrum) pomoże w przybliżeniu Unii Europejskiej polskim obywatelom, a szczególnie młodym ludziom” – powiedziała.

Centrum „Europa Experience” znajduje się w tym samym budynku co biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce – w Warszawie przy ul. Jasnej 14/16a. Zwiedzanie centrum jest darmowe. Dla grup (np. wycieczek szkolnych) chcących skorzystać ze specjalnie przygotowanej gry, podczas której młodzież może na kilka godzin wcielić się w role europosłów, obowiązuje rezerwacja.

W centrum znajduje się panoramiczna sala kinowa oraz kilka interaktywnych punktów informacyjnych umożliwiających pogłębienie wiedzy na temat funkcjonowania Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, priorytetów UE na poziomie regionalnym i krajowym oraz wielu innych tematów związanych z integracją europejską.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.