Sobota, 2 Marzec 2024

Lubelski Sanepid wzbogaci sie o laboratorium mikrobiologiczne

29.11.2022, 13:24 Aktualizuj: 29.11.2022, 13:30
Fot.PAP/Andrzej Grygiel
Fot.PAP/Andrzej Grygiel

Przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie i spółki Baudziedzic podpisali we wtorek umowę na budowę laboratorium mikrobiologicznego z wyposażeniem. Wartość kontraktu to 44,3 mln zł. Budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa oraz z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Laboratorium o powierzchni blisko 860 m kw., z oddziałami klasy BSL3, powstanie przy ul. Pielęgniarek w Lublinie i przejściem nadziemnym zostanie połączone istniejącym budynkiem WSSE. W ramach kontraktu powstanie cała infrastruktura techniczna, wykonawca zapewni też dostawę wyposażenia i sprzętu laboratoryjnego. Całość inwestycji ma być dostosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Budowa potrwa do października 2023 roku. 

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka zapewnił, że nowe laboratorium będzie narzędziem do walki ze  zdarzeniami podobnymi do COVID-19. "Będzie to laboratorium o III stopniu referencyjności, które pozwoli badać różne wirusy i zagrożenia, które są niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego. Ulokowanie takiego laboratorium w Lublinie pozwoli zabezpieczyć region Polski południowo-wschodniej" - dodał. 

Zdaniem wiceministra finansów Artura Sobonia nowe laboratorium podniesie jakość świadczonych usług i tempo ich realizacji. "Podniesienie poziomu bezpieczeństwa poprzez własne, bardzo zaawansowane laboratorium, jeśli chodzi o możliwości pobierania próbek i ich badania, które jest w stanie pomagać w sytuacjach różnego rodzaju kryzysów, zagrożenia i realnie poprawiać nasze bezpieczeństwo to dodatkowy argument, żeby tę inwestycję zrealizować w Lublinie" - podkreślił.

Wojewódzki inspektor sanitarny Maria Korniszuk przypomniała, że położenie województwa lubelskiego przy granicy UE i strefy Schengen stawia przed Sanepidem pewne zadania. "Musimy być przygotowani na zagrożenia i zawsze być krok wcześniej, abyśmy mogli zadbać w sposób należyty o zdrowie publiczne naszego społeczeństwa" – powiedziała. Według niej inwestycja ma kluczowe znaczenie dla działalności inspekcji sanitarnej i bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lubelszczyzny, pozwoli też zapewnić lepsze warunki pracy pracownikom WSSE.

WSSE w Lublinie w 2020 r. przeprowadziła ponad 48,6 tys. badań w kierunku SARS-CoV-2, a w 2021 r. ponad 10 tys.

pin/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.