Sobota, 20 Kwiecień 2024

Kopacz: Europejska strategia praw dzieci będzie czymś, co pozostanie po tej kadencji (wideo)

21.03.2024, 12:34 Aktualizuj: 02.04.2024, 13:09

Europejska strategia praw dzieci będzie czymś, co pozostanie po tej kadencji – powiedziała europosłanka Ewa Kopacz. Podkreśliła, że działania na rzecz dzieci w okresie i po pandemii oraz w kontekście wojny na Ukrainie były wielkim wyzwaniem, z którym europosłowie musieli się zmierzyć.

Dobiega końca obecna kadencja Parlamentu Europejskiego. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli.

Ewa Kopacz zaznaczyła, że w mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego wyzwaniem była pandemia i jej konsekwencje, które w szczególny sposób ponosili najmłodsi obywatele Europy.

„Dzieci, które podczas lockdownu niestety siedziały w domu przed komputerem, a teraz wielu z rodziców mówi: przyzwyczailiśmy do tego, bez komputera nie mogą żyć. O tym mówiliśmy tu w Parlamencie Europejskim. Tu dyskutowaliśmy. Mało tego, tu zorganizowaliśmy również mnóstwo konferencji, a na końcu podjęliśmy rezolucję, która podkreśla powagę tej sytuacji i tego, co się działo z dziećmi podczas tej kadencji” – powiedziała Kopacz.

Dodała, że ze względu na wojnę w Ukrainie również ukraińskie dzieci były w kręgu zainteresowania europosłów. 

„Powstała europejska strategia praw dzieci i niewątpliwie ten dokument będzie czymś, co pozostanie po tej kadencji” – podkreśliła Kopacz.

Przypomniała też, że podczas mijającej kadencji w Parlamencie Europejskim odbyła się pierwsza konferencja, która zainicjowała proces projektu obywatelskiego in vitro, który w ostatnim czasie został przyjęty polski parlament.

Podsumowując, zaznaczyła, że praca w Parlamencie Europejskim musi służyć przede wszystkim obywatelom, obywatelom krajów europejskich.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej i Anny Zalewskiej.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

mr/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.