Sobota, 21 Września 2024

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 2,4 mld euro funduszy dla województwa lubelskiego

28.11.2022, 15:36 Aktualizuj: 08.12.2022, 09:39
Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Komisja Europejska zaakceptowała program „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027” w kwocie ponad 2,4 mld euro. Lubelskie jako pierwsze województwo w kraju otrzymało taką decyzję – poinformował w piątek marszałek województwa Jarosław Stawiarski.

Podczas konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego poinformował, że Komisja Europejska zatwierdziła w czwartek program „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”. „Jako pierwszy region w Polsce mamy podpisaną umowę z Komisją Europejską” – powiedział Stawiarski.

Wyraził nadzieję, że dodatkowe środki unijne w kwocie ponad 2,4 mld euro „będą płynąć już od pierwszego kwartału 2023 roku do województwa lubelskiego”.

„Decyzja Komisji Europejskiej udowadnia, że Lubelskie jest liderem w skali kraju, nie tylko we wdrażaniu dotychczasowego programu, ale również w przygotowaniu nowych dokumentów programowych. Nie zawiedliśmy naszych beneficjentów - mieszkańców województwa lubelskiego, bo to właśnie z myślą o nich pracowaliśmy, by fundusze europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027 mogły przyczynić się do dalszego rozwoju naszej małej ojczyzny” – podkreślił marszałek.

Jak zaznaczył, województwo lubelskie otrzymało o 170 milionów euro więcej niż w poprzedniej perspektywie finansowej. Wyjaśnił, że środki te mają posłużyć do realizacji projektów z zakresu przedsiębiorczości, środowiska, transportu, kultury, turystyki, infrastruktury społecznej, zdrowotnej, edukacyjnej, instrumentów terytorialnych, a także projektów miękkich w zakresie rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego.

„Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to kluczowy moment i dokument dla rozwoju całego województwa na najbliższe lata” – stwierdził Stawiarski.

Dyrektor departamentu zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym Anna Brzyska podała przykłady, na co będą przeznaczone środki europejskie. Wskazała, że przedsiębiorcy będą wspierani w szerokim kontekście, jeśli chodzi o badania, rozwój, innowacje w celu polityki inteligentnej Europy i w obszarze środowiska.

„Nowym aspektem dla przedsiębiorców jest cyberbezpieczeństwo, czyli projekty wzmacniające bezpieczeństwo świadczenia usług, systemów informatycznych. Kontynuujemy odnawialne źródła energii, czyli panele fotowoltaiczne, energię cieplną, elektryczną wraz z magazynami ciepła, ale również energię wiatrową” – dodała dyrektor.

Zaznaczyła, że zakres wsparcia w obszarze środowiska dotyczyć będzie przede wszystkim jednostek samorządu terytorialnego, ale również różnych służb publicznych, czy przedsiębiorstw gospodarki komunalnej. „Tutaj też widzimy możliwość wsparcia szpitali, kościołów, związków wyznaniowych, wspólnot mieszkaniowych, Lasów Państwowych” – powiedziała dyrektor. „W ramach OZE będzie możliwość usuwania azbestu i pokrycia kosztów poszycia dachowego, wraz z jednoczesną implementacją odnawialnego źródła energii” – doprecyzowała Brzyska. 

gab/ mmu/ mr/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.