Sobota, 22 Czerwiec 2024

KO wygrywa wybory do PE z wynikiem 37,06 proc., PiS ma 36,16 proc. - wyniki ze 100 proc. obwodów (aktualizacja)

09.06.2024, 20:58 Aktualizuj: 10.06.2024, 09:53
Premier Donald Tusk (C-P) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C-L) w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej w Warszawie;  fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Donald Tusk (C-P) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (C-L) w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej w Warszawie; fot. PAP/Leszek Szymański

W wyborach do Parlamentu Europejskiego - według oficjalnych danych ze wszystkich obwodów do głosowania, które PKW podała w poniedziałek - Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 36,16 proc., Konfederacja - 12,08 proc., Trzecia Droga - 6,91 proc., a Lewica - 6,3 proc. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Exit poll
Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos Koalicja Obywatelska uzyskała 38,2 proc. wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość, które otrzymało 33,9 proc. Na trzecim miejscu w wyborach znalazła się Konfederacja, która według sondażu otrzymała 11,9 proc. głosów. Na czwartym miejscu, z wynikiem 8,2 proc., znalazła się Trzecia Droga, a na piątym Lewica, na którą oddano 6,6 proc. głosów.

Z sondażu Ipsos wynika, że KO będzie miała w Parlamencie Europejskim 21 mandatów, PiS otrzyma 19 mandatów, Konfederacja 6 mandatów, Trzecia Droga 4 mandaty, a Lewica 3 mandaty.

Szacowana frekwencja w niedzielnych wyborach do PE wyniosła 39,7 proc.

Z badania exit poll Ipsosu dla Polsatu, TVN i TVP wynika, że z KO mandaty w Parlamencie Europejskim zdobyli Borys Budka, Bogdan Zdrojewski, Bartosz Arłukowicz, Bartłomiej Sienkiewicz, Krzysztof Brejza, Ewa Kopacz, Marcin Kierwiński, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Magdalena Adamowicz, Dariusz Joński, Ewa Kopacz, Jacek Protas, Andrzej Halicki, Michał Wawrykiewicz, Elżbieta Łukacijewska, Łukasz Kohut, Marta Wcisło i Andrzej Buła. Prawdopodobne, ale niepewne są mandaty również dla: Janusza Lewandowskiego, Jagny Marczułajtis-Walczak i Mirosławy Nykiel.

Zgodnie z opublikowanymi wynikami sondażowymi do PE z listy PiS dostali się: Beata Szydło, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Daniel Obajtek, Jadwiga Wiśniewska, Mariusz Kamiński, Marlena Maląg, Joachim Brudziński, Adam Bielan, Maciej Wąsik, Anna Zalewska, Tobiasz Bocheński, Waldemar Buda, Kosma Złotowski i Piotr Mueller. Prawdopodobnie mandat europosła zdobyli: Michał Dworczyk, Arkadiusz Mularczyk, Jacek Ozdoba oraz Bogdan Rzońca.

Z PiS mandatu do PE nie zdobyli m.in.: Ryszard Czarnecki, Anna Fotyga, Karol Karski, Małgorzata Gosiewska, Jacek Kurski, Witold Waszczykowski, Wojciech Kolarski, Jacek Saryusz-Wolski i Marcin Warchoł.

Z kolei europosłami Konfederacji zostali Stanisław Tyszka, Grzegorz Braun, Dobromir Sośnierz i Anna Bryłka.

Trzecia Droga do PE wprowadziła Krzysztofa Hetmana i Adama Jarubasa. Mandaty prawdopodobnie trafią też do Michała Gramatyki i Michała Koboski. Z Lewicy mandat zdobył Robert Biedroń oraz prawdopodobnie Marek Belka i Krzysztof Śmiszek.

Mandatu do PE nie zdobyli m.in. Paweł Zalewski (TD), Róża Thun (TD), Anna Maria Żukowska (Lewica), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica).

„Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium. Jestem tak szczęśliwy. Mamy prawo do radości i wzruszenia” - powiedział w niedzielę wieczorem premier Donald Tusk, po ogłoszeniu sondażowych wyników eurowyborów.

„Najbardziej wzrusza mnie to, że mimo niełatwych czasów, mimo tego, że być może nasi wyborcy, Polki i Polacy chcieliby więcej, szybciej, jesteśmy krajem ludzi ambitnych (...) ale dzisiaj, w tym momencie mam jakieś takie poczucie wielkiej i osobistej, naszej wspólnej satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy tych trudnych lat i tych pięknych miesięcy po 15 października” - powiedział Tusk.

„Ten wynik to dla nas wielkie zadanie” - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Będziemy mieli za chwilę bardzo jasny projekt tego, co czynić. Będziemy się jednoczyć. I nie ma żadnej wątpliwości, że droga do zwycięstwa, do zwycięstwa w tych najważniejszych wyborach - najpierw prezydenckich, a później parlamentarnych - jest otwarta” - dodał.

Ipsos przeprowadził badanie exit poll przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w całej Polsce.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów.

pel/ kos/ mick/ mam/ mr/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.
Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.