Środa, 31 Maj 2023

KE zatwierdza umowę z firmą Valneva, aby zapewnić dostęp do nowej potencjalnej szczepionki

10.11.2021, 12:10 Aktualizuj: 11.11.2021, 08:38
European Union, 2021
European Union, 2021

Komisja Europejska zatwierdziła w środę ósmą umowę dotyczącą możliwości zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. Kontrakt z firmą Valneva przewiduje możliwość zakupu przez wszystkie państwa członkowskie UE prawie 27 mln dawek szczepionki w 2022 r.

Umowa zakłada także możliwość dostosowania szczepionki do nowych wariantów i zamówienia przez państwa członkowskie do 33 mln dodatkowych szczepionek w 2023 r.

"Zatwierdzona dziś umowa umożliwia dostosowanie szczepionki do nowych wariantów. Nasz szeroki zestaw szczepionek pomoże nam w walce z Covid i jego wariantami w Europie i poza nią. Pandemia jeszcze się nie skończyła. Każdy, kto może, powinien się zaszczepić" - skomentowała informację przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Dotychczas KE zawarła kontrakty na szczepionki, które mają być produkowane w Europie z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac, Moderna i Novavax.

Valneva to francuskie przedsiębiorstwo biotechnologiczne opracowujące szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa, wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną.

"Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko Covid-19 w Europie" - poinformowała w komunikacie prasowym KE.

asc/ tebe/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.