Sobota, 22 Czerwiec 2024

KE wraz z Polską uruchamia wspólną inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porywanych do Rosji (opis)

27.02.2023, 12:10 Aktualizuj: 27.02.2023, 20:02
Fot. PE
Fot. PE

Komisja Europejska ogłosiła, że wraz z Polską uruchamia inicjatywę w sprawie ukraińskich dzieci porywanych do Rosji. Celem jest ich odnalezienie i postawienie przed sądem tych, którzy odpowiadają za uprowadzenie.

„KE uruchamia wraz z Polska, pod przewodnictwem szefowej KE Ursuli von der Leyen i premiera Mateusza Morawieckiego, inicjatywę dotycząca ukraińskich dzieci. Mam świadomości dramatycznej sytuacji ukraińskich dzieci uprowadzonych przez Rosję i wysłanych do Rosji do adopcji. Szacuje się, że od początku inwazji rosyjskie siły wysłały tysiące ukraińskich dzieci do Rosji” – powiedziała na konferencji w Brukseli rzeczniczka KE Dana Spinant.

Polska od miesięcy podnosi sprawę uprowadzania ukraińskich dzieci do Rosji. Podjęcie tej sprawy, jak informował w piątek ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś, było jednym z warunków akceptacji przez Polskę 10. pakietu sankcji wobec Rosji.

Spinant powiedziała, że porwania ukraińskich dzieci do Rosji to duży „problem społeczny, tragedia i zbrodnia”.

Wskazała, że celem inicjatywy jest zbieranie dowodów, odnalezienie porwanych i pociągniecie do odpowiedzialności karnej tych, którzy stoją za porwaniami.

Jak dodała, KE w najbliższych dniach przedstawi szczegóły inicjatywy.

luo/ mal/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.