Środa, 16 Październik 2024

Jest kalendarz przesłuchań kandydatów na komisarzy europejskich w PE

11.10.2024, 12:16 Aktualizuj: 15.10.2024, 14:31
Polski kandydat na komisarza UE ds. budżetu Piotr Serafin; fot. PAP/EPA
Polski kandydat na komisarza UE ds. budżetu Piotr Serafin; fot. PAP/EPA

Zgodnie z zaakceptowanym ostatecznie przez europarlamentarną Konferencję Przewodniczących kalendarzem wysłuchania 26 kandydatów na komisarzy europejskich przed komisjami PE potrwają od 4 do 12 listopada. Piotr Serafin zostanie wysłuchany w przedostatnim dniu procedury - 7 listopada.

Przed oficjalnym ogłoszeniem kalendarza przesłuchań, w czwartek komisja prawna Parlamentu Europejskiego (JURI) poinformowała, że nie dopatrzyła się konfliktu interesów u żadnego z 26 kandydatów na komisarzy UE – zatem wszyscy mogą wziąć udział w przesłuchaniach. Komisja prawna bada oświadczenia finansowe kandydatów pod kątem ewentualnego konfliktu interesów z przydzielonym obszarem odpowiedzialności.

Polski kandydat na komisarza ds. budżetu UE Piotr Serafin stanie przed komisjami: ds. budżetu (BUDG), kontroli budżetowej (CONT), a także prawną (JURI) i wolności obywatelskich (LIBE) 7 listopada.

Po nim – ostatniego dnia wysłuchań 12 listopada - przed komisjami stanie sześciu kandydatów na zastępców Ursuli von der Leyen: Hiszpanka Teresa Ribera, Estonka Kaja Kallas, Francuz Stephan Sejourne, Włoch Raffaele Fitto, Rumunka Roxana Minzatu i Finka Henna Virkkunen.

Po wysłuchaniu wszystkich kandydatów na komisarzy Parlament Europejski podczas sesji plenarnej pod koniec listopada zagłosuje za przyjęciem lub odrzuceniem składu Komisji, a następnie ostateczną decyzje w tej sprawie podejmą kraje członkowskie. Zgodnie z tym harmonogramem nowa Komisja Europejska rozpocznie pracę w grudniu.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.