Sobota, 2 Marzec 2024

Jan Olbrycht: COVID i wojna wszystko zmieniły; trzeba dostosować PE do nowych warunków (wideo)

04.01.2024, 14:02 Aktualizuj: 07.02.2024, 14:42

Parlament Europejski wychodzi z tej kadencji z tarczą, a nie na tarczy, jednak następni europosłowie będą musieli dostosować go do nowej rzeczywistości – mówi serwisowi EuroPAP News Jan Olbrycht europoseł EPL.

Kończąca się w czerwcu br. bieżąca kadencja Parlamentu Europejskiego była niezwykle bogata w wydarzenia. Na jej ostatniej prostej rozpoczynamy cykl materiałów wideo “PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024”, w których prosimy polskich eurodeputowanych o zaprezentowanie ich osobistych podsumowań ostatnich pięciu lat pracy w PE. W ciągu najbliższych kilku miesięcy planujemy porozmawiać ze wszystkimi 51 reprezentantami polskich sił politycznych w europarlamencie. Dziś prezentujemy wypowiedź seniora wśród polskich europarlamentarzystów – pracującego w PE od 2004 roku – Jana Olbrychta (EPL).

Senior wśród polskich europosłów zwrócił uwagę, że kadencja Parlamentu Europejskiego 2019-2024 była nietypowa, ponieważ przypadła na okres poważnych napięć i następujących po sobie kryzysów, a PE próbował na bieżąco się dostosowywać do zmieniającej się sytuacji. Dwa główne wydarzenia, które zdominowały mijającą kadencję, to zdaniem Olbrychta pandemia COVID-19 oraz agresja Rosji na Ukrainę.

“Jestem posłem zajmujący się budżetem, więc wiem dobrze, że wszystkie dyskusje o budżecie Unii Europejskiej tak naprawdę są związane z konsekwencjami tej wojny” – podkreślił Olbrycht.

Jego zdaniem w obliczu tych nieoczekiwanych wyzwań Unia Europejska i jej instytucje poradziły sobie dobrze.

“Parlament wychodzi z tej kadencji raczej z tarczą, a nie na tarczy, ale rzeczywiście wszystko się zmieniło i Parlament się zmienił i myślę, że następni posłowie, którzy tutaj będą, będą musieli również ten nowy Parlament dostosować do nowej rzeczywistości” – powiedział Olbrycht.

Opinie kolejnych polskich eurodeputowanych będziemy prezentowali w kolejnych tygodniach.

mam/


 

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.