Niedziela, 19 Maj 2024

Inwestycja w sztukę to inwestycja w przyszłość UE - analiza

27.09.2019, 12:48 Aktualizuj: 27.09.2019, 12:58
© European Union 2011 - EP
© European Union 2011 - EP

Unia Europejska musi inwestować w sztukę, by pozostać konkurencyjną na arenie międzynarodowej -twierdzą Luís Miguel Girão i Maria Céu Santos, autorzy analizy „Historyczna relacja pomiędzy działalnością artystyczną a rozwojem technologicznym” (The historical relationship between artistic activities and technology development).

Badanie przenikania się sztuki i techniki na przestrzeni wieków pomaga zrozumieć związek tych dwóch dziedzin w dniu dzisiejszym i jego wpływ na przyszłość. Nowoczesna technologia ma znaczący wpływ na sztukę. Z kolei artyści często tworzyli nowe technologie i wymyślali dla nich nowe zastosowania - humanizowali je, uwzględniając w nich ‘ludzka perspektywę’.

Jako przykład tej tezy, autorzy analizy przytaczają wpływ wynalezienia fotografii na sztukę i rozwój technologiczny. „Wynalazek fotografii wytworzył kilka nowych płaszczyzn splatania się technologii i sztuki. Jako technologia fotografia została szeroko przyjęta przez artystów, którzy badając ją artystycznie, ogromnie rozwinęli ja i jej zakres zastosowań. Jako medium artystycznej ekspresji, fotografia pozwoliła na niespotykany dotąd realizm,” twierdzą Girão i Santos.

Artyści opracowywali coraz to nowe sposoby fotografowania, które były wykorzystywane w wielu dziedzinach życia i odwrotnie – zastosowania przemysłowe były przyjmowane i adaptowane przez artystów.

Rozważania nad historycznymi relacjami pomiędzy sztukę a rozwojem technologicznym prowadzą zdaniem autorów do wymiernych korzyści i wniosków, które należy odnieść do promowania kreatywności i innowacyjności w gospodarce. Wspieranie praktyk łączących sztukę i nauką powinno odbywać się  w sposób systemowy, gdyż jest to element długoterminowej inwestycji w konkurencyjność europejskich przedsiębiorstw i ich umiejętność do proponowania nowych rozwiązań i produktów.

Przeprowadzone badania pokazały, że sprowadzanie artystów na pewien czas do firm lub instytucji badawczych prowadzi do nowych, interesujących wyników. Ponadto, wyznaczanie czasu, w ramach którego personel techniczny zajmuje się rozwiązywaniem problemów stawianych przez artystów wspiera ich kreatywność – wspólne analizowanie prawdziwych scenariuszy przez te dwie grupy niesie za sobą zaskakujące, ale też pozytywne rezultaty. Co najważniejsze, działalność artystyczna nie tylko pobudza kreatywność, ale też prowadzi do generowani wiedzy, technologii i jest siłą napędowa innowacji jako takich.

Przy zaangażowaniu europejskich obywateli i odpowiednim wsparciu instytucjonalnym, promowanie wzajemnych relacji sztuki i technologii może stać się receptą na zagrożenie, że Europa stanie się „muzeum świata” i utraci przewagę  konkurencyjną, twierdzą badacze z Artshare - Investigacao, Tecnologia E Arte, Lda.

Inicjatywa Komisji Europejskiej STARTS  (Science, Technology and the Arts), uruchomiona w ramach programu badań i innowacji „Horyzont 2020” wpisuje się w ten trend. Jej celem jest wspieranie współpracy między artystami, naukowcami, inżynierami i badaczami w celu opracowania bardziej kreatywnych, integracyjnych i zrównoważonych technologii.

Co więcej, autorzy analizy proponują listę rozwiązań, która wzmocni takie działania. Po pierwsze, należy wspierać działalność artystyczną jako taką. Artyści z natury są zainteresowani nowinkami technicznymi, gdyż są one dla nich nową formą ekspresji. Po drugie, UE powinna finansować i promować czasowe angażowanie artystów przez firmy technologiczne, jako środek do pobudzania kreatywności. Również odwrotna sytuacja, w której inżynierowie są angażowani przez ośrodki artystyczne może przynieść ciekawe efekty. Ostatnią propozycją jest wykorzystywanie mieszanych grup artystów i naukowców bądź inżynierów do wspólnego poszukiwania rozwiązań dla istniejących problemów.

Joanna Jasińska

jj/kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.