Sobota, 13 Sierpnia 2022

Huebner: zrobiliśmy ze zmian traktatowych tabu

30.06.2021, 12:15 Aktualizuj: 28.12.2021, 08:55
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Zrobiliśmy ze zmian traktatowych tabu. Oczywiście, zmiana traktatu to trudny proces, ale też politycy zbudowali taką wizję, że obywatele nie chcą zmian traktatowych. To jest ciekawe, bo jak się rozmawia z ludźmi to mamy różne zdania i bardzo wiele osób nie rozumie tego tabu - powiedziała europosłanka Danuta Huebner (PO/EPL).

Podczas debaty PAP dotyczącej ewentualnych zmian, jakie przyniesie Konferencja ws. przyszłości Europy, Huebner przypomniała, że Konferencja ta stanowi forum debaty z obywatelami i organizacjami pozarządowymi i nie należy z góry przesądzać, czym się zakończy. „Aczkolwiek instytucje europejskie rzeczywiście podjęły wspólnie decyzję, że będziemy bardzo poważnie traktować tę debatę, z pokorą i że na końcu zobowiązujemy się także, że to wszystko, co w postaci rekomendacji przejdzie przez wszystkie szczeble dyskusji, będzie także wprowadzone w życie w odpowiedni sposób” – dodała.

Jak podkreśliła, jeżeli Konferencja ws. przyszłości Europy miałaby zaowocować zmianą traktatu to byłaby na nią szansa po blisko 20 latach od Traktatu Lizbońskiego. W międzyczasie – mówiła – świat bardzo się zmienił i pojawiło się wiele nowych wyzwań. „Zadziwiające jest, że przy tak wielkich wyzwaniach zewnętrznych, a także przy bezprecedensowych wyzwaniach wewnętrznych - np. tych związanych z respektowaniem praworządności - Unii nie było stać na nowy traktat, na uporządkowanie tych zmian, przeprowadzenie dyskusji i wprowadzenie zmian do traktatu, dlatego że zrobiliśmy ze zmian traktatowych tabu. Oczywiście, zmiana traktatu to trudny proces, dlatego że wymaga jednomyślności jeśli chodzi o przyjęcie, konferencji międzyrządowej, ratyfikacji przez wszystkie parlamenty narodowe, ale też politycy zbudowali taką wizję, że oto obywatele są tymi, którzy nie chcą zmian traktatowych (…). To jest ciekawe, bo jak się rozmawia z ludźmi to mamy różne zdania i jest bardzo dużo ludzi, którzy nie rozumieją tego tabu” – powiedziała Huebner.

9 maja br., w Dniu Europy, została zainaugurowana Konferencja w sprawie przyszłości Europy, czyli seria debat i dyskusji o przyszłości Europy. Konferencja stanowi forum debaty z obywatelami oraz organizacjami pozarządowymi na temat wyzwań i priorytetów stojących przed UE.

W ramach Konferencji obywatele Unii Europejskiej mogą zgłaszać uwagi, komentować pomysły, organizować wydarzenia i brać udział w spotkaniach i debatach za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej https://futureu.europa.eu/. Została ona uruchomiona już w kwietniu b.r. przez zarząd Konferencji, w którego skład wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej i Komisji Europejskiej.

dap/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.