Sobota, 22 Czerwiec 2024

Hübner: To była bardzo szczególna i pracowita kadencja (wideo)

07.06.2024, 09:26 Aktualizuj: 07.06.2024, 09:31

COVID, wojna, kryzys energetyczny, pomoc Ukrainie, budowa potencjału obronnego Europy oraz jej konkurencyjności gospodarczej, sprzątanie po Brexicie, rozwijanie europejskiego sektora kapitałowego, przygotowania do rozszerzenia UE – wszystkie te wyzwania zdaniem eurodeputowanej EPL Danuty Hübner sprawiły, że kadencja 2019-2024 była dla Parlamentu Europejskiego szczególna i bardzo pracowita.

Przez ostatnich kilka miesięcy w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawialiśmy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli. Jako ostatni prezentujemy głos eurodeputowanej EPL Danuty Hübner.

„To była bardzo szczególna kadencja. Ponad 60 proc. nowych członków Parlamentu Europejskiego. Zaraz na początku uderzył COVID, potem (…) mieliśmy kryzys energetyczny, mieliśmy w końcu wojnę, zaczęła się cała sprawa pomocy Ukrainie. (…) Staramy się budować obronną pozycję Europy, potencjał obronny Europy, a także zbudować jej konkurencyjność, bo na tle świata Europa wcale tak dobrze nie wygląda, jeśli chodzi o gospodarkę i w związku z tym roboty było dużo” – powiedziała Hübner.

Europosłanka EPL przypomniała, że w bieżącej kadencji pracowała w trzech komisjach PE – handlu międzynarodowego, gospodarczej i monetarnej oraz spraw konstytucyjnych.

„W komisji do spraw gospodarczych wyspecjalizowałam się w legislacji, która tworzy rynek kapitałowy w Europie, bo my jesteśmy bardzo uzależnieni od banków i potrzebujemy ogromnych inwestycji, żeby Europa dalej kwitła, a więc sektor kapitałowy jest bardzo istotny” – powiedziała. „Ale także byłem w grupie parlamentarzystów, którzy zajmują się przygotowaniem tych wszystkich państw, które nie mają jeszcze wspólnej waluty, a które chcą - na przykład Chorwacją.

W swojej agendzie europosłanka miała też kwestie związane z przygotowaniami do wprowadzenia cyfrowej wersji euro, „sprzątaniem po Brexicie”, nowymi regułami funkcjonowania PE i wiele innych.

„Bardzo dużo czasu, zupełnie nieprzewidziane, zaczęła mi zajmować w ostatnich latach także praca na rzecz Ukrainy. Ja byłam odpowiedzialna za przygotowanie Polski do członkostwa w Unii, w związku z czym mam już taką etykietę, że wiem, jak się to robi. W związku z tym Ukraińcy i różne siły polityczne, także parlament ukraiński, ale także organizacje pozarządowe i urzędnicy administracji zgłaszali się, żeby ze mną porozmawiać. Mieliśmy długie sesje takiego, jak to nazywam, coachowania, czyli trenowania i przygotowywania ich do tego wielkiego przedsięwzięcia” – powiedziała Hübner.

Od początku roku w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta, Jadwigi Wiśniewskiej, Andrzeja Halickiego, Janiny Ochojskiej, Anny Zalewskiej, Ewy Kopacz, Ryszarda Czarneckiego, Marka Belki, Witolda Waszczykowskiego, Marka Balta, Grzegorza Tobiszowskiego, Beaty Kempy, Róży Thun, Bogusława Liberadzkiego, Kosmy Złotowskiego, Leszka Millera, Elżbiety Rafalskiej, Tomasza Frankowskiego, Patryka Jakiego, Janusza Lewandowskiego, Bogdana Rzońcy, Elżbiety Łukacijewskiej, Adama Bielana, Jerzego Buzka, Adama Jarubasa i Magdaleny Adamowicz.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.