Piątek, 19 Kwiecień 2024

Halicki: Wprowadzenie zdrowia do agendy PE to sukces Polski (wideo)

15.02.2024, 12:22 Aktualizuj: 15.02.2024, 16:06

Zdaniem europosła EPL Andrzeja Halickiego jednym z najważniejszych sukcesów polskiej delegacji do Parlamentu Europejskiego w kończącej się w czerwcu br. kadencji było wprowadzenie tematyki zdrowia na agendę PE.

Obecna kadencja Parlamentu Europejskiego dobiega końca. W związku z tym w cyklu materiałów wideo „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” przedstawiamy wypowiedzi polskich europosłów podsumowujące ostatnie pięć lat pracy w Strasburgu i Brukseli. 

Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że dobiegająca końca kadencja PE obfitowała w niespodziewane wydarzenia i wywołane nimi kryzysy, które stanowiły dla tej instytucji poważne wyzwania.

„Zaczynaliśmy tę kadencję od pandemii, czyli wyzwań związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym, mieliśmy kryzys energetyczny, no a dziś ciągle wielkim wyzwaniem jest wygrana Ukrainy, bo tylko taki efekt (wojny z Rosją – PAP) może dać nam bezpieczeństwo” – powiedział Halicki.

Jego zdaniem dużym osiągnięciem w tej kadencji było wprowadzenie na agendę Parlamentu Europejskiego tematyki zdrowia.

„Najpierw (powstała – PAP) specjalna komisja do walki z rakiem i 5 miliardów euro na profilaktykę i badania w tym zakresie, a dziś stała podkomisja zdrowia. Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji będzie to już stała komisja zdrowia” – stwierdził Halicki. „Przypomnę, że w obu przypadkach szefami tych komisji są Polacy. Mam z tego tytułu dużą satysfakcję” – dodał.

Dotychczas w cyklu „PE na ostatniej prostej kadencji 2019-2024” opublikowaliśmy wypowiedzi: Roberta Biedronia, Joachima Brudzińskiego, Włodzimierza Cimoszewicza, Anny Fotygi, Jana Olbrychta, Jacka Saryusza-Wolskiego, Łukasza Kohuta oraz Jadwigi Wiśniewskiej.

Opinie kolejnych eurodeputowanych będą prezentowane w kolejnych tygodniach. W ciągu najbliższych miesięcy planujemy odbyć rozmowy ze wszystkimi reprezentantami polskich sił politycznych w Parlamencie Europejskim.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.