Od stycznia podkomisje Parlamentu Europejskiego ds. zdrowia (SANT) i obronności (SEDE) staną się pełnoprawnymi komisjami; porozumienie w tej sprawie już podpisano - powiedział PAP szef polskiej delegacji PO-PSL w Europejskiej Partii Ludowej Andrzej Halicki. Na czele SANT zasiada europoseł Adam Jarubas.
Obecnie podkomisja ds. zdrowia podlega parlamentarnej komisji ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa żywności (ENVI), a podkomisja ds. obronności - komisji ds. zagranicznych (AFET).
O zmianie statusu SANT i SEDE mówiło się w europarlamencie od dawna, a od rozpoczęcia nowej kadencji PE mocno zabiegała o to przede wszystkim delegacja PO-PSL w Europejskiej Partii Ludowej, której eurodeputowany Adam Jarubas stanął na czele SANT (po upływie pierwszej kadencji przewodniczącego ma go zastąpić Bartosz Arłukowicz). W kuluarach mówiło się jednak, że zdrowia nie chce odstąpić delegacja niemiecka w EPL, zwłaszcza na rzecz Polaków - dowiedziała się PAP od źródeł unijnych. Teraz to się zmieniło.
Jak powiedział PAP Halicki, od stycznia zarówno SANT, jak i SEDE otrzymają status pełnoprawnych komisji z możliwością prowadzenia prac legislacyjnych (której jako podkomisje nie miały), zwiększy się również liczba ich członków. „Jest już porozumienie grup politycznych w tej kwestii i formalnie polityczna zgoda jest już podpisana” – podkreślił.
Do zakończenia procedur brakuje jeszcze formalnego opisu zakresu obowiązków nowych komisji, który musi zostać przyjęty przez zgromadzenie przewodniczących grup politycznych w PE. Ponadto nowe komisje muszą zostać zatwierdzone przez biuro PE, a potem oficjalnie powołane na sesji PE, ale to jedynie formalność.
Zdaniem Halickiego wyłonienie stałych komisji ds. zdrowia i obronności jest zrozumiałym krokiem, zwłaszcza że będą współpracowały z odpowiedzialnymi za te dziedziny komisarzami w Komisji Europejskiej. Jak podkreślił, polska delegacja w EPL od dawna apelowała o wyłączenie zdrowia z komisji ENVI i niełączenia go z kwestiami ochrony środowiska i żywności.
„Uważamy, że to najpierw zdrowie powinno określać priorytety, a dopiero potem powinniśmy określać pozostałe kwestie z założeniem, że zdrowie będzie gwarantowane” – powiedział eurodeputowany.
Są plany stworzenia dwóch dodatkowych komisji specjalnych - do spraw mieszkalnictwa i obrony demokracji. Nieoficjalnie jest w tej sprawie zgoda polityczna, ale nie podjęto jeszcze konkretnych kroków; w czwartek powołanie tych speckomisji zapowiedział maltański europoseł Alex Agius Saliba. Grupa socjaldemokratów w PE (S&D) jeszcze w czasie czerwcowych wyborów europejskich apelowała do szefowej KE Ursuli von der Leyen o zajęcie się problemem mieszkalnictwa i powołanie komisarza odpowiedzialnego za tę tematykę. Teka ta ma przypaść Duńczykowi Danowi Jorgensenowi.
jowi/ akl/ mam/