Sobota, 22 Czerwiec 2024

Gmina Górno: zrewitalizowana „Mała Kadzielnia” służy mieszkańcom i turystom

23.03.2023, 13:39 Aktualizuj: 08.05.2023, 13:29

Na terenie zrewitalizowanej „Małej Kadzielni” - dawnego kamieniołomu kopalni kruszywa - powstało m.in. boisko do piłki nożnej, nowe drogi dojazdowe, ścieżki edukacyjne i gminny targ. Leżący w Górach Świętokrzyskich obiekt służy mieszkańcom gminy i turystom.

„Mała Kadzielnia” leży na terenie gminy Górno w województwie świętokrzyskim. Przemiana obiektu - głosami internautów - zajęła pierwsze miejsce w konkursie Serwisu Samorządowego PAP „Inwestycja z perspektywą”.

    „To był zaniedbany teren po kamieniołomie dawnej kopalni >>Józefka<<. Uznaliśmy, że warto tam zainwestować i od kilku lat to robimy. Chcieliśmy, aby (to miejsce – PAP) stało się  głównym centrum rozrywki w gminie, żeby służyło przedsiębiorcom, ale też żeby rozwijał się tam sport” – powiedział wicewójt gminy Górno Arkadiusz Kubiec.

Pierwszą inwestycją na tym terenie była budowa boiska, kolejną w ramach RPO była budowa schodów widokowych, oczyszczenie skałek, ścieżka edukacyjna, miejsca parkingowe.

    „Kolejny był plac targowy z zagospodarowaniem przestrzeni i komunikacją, następne będzie budowa obiektu sportowego dla GKS Góral Górno, jak również dla gminnego ośrodka kultury – to będzie obiekt wielofunkcyjny i (będzie jeszcze – PAP) kolejny etap rewitalizacji, gdzie powstanie mała architektura, obiekty rekreacyjne typu siłownia zewnętrzna, plac zabaw dla dzieci”- wylicza  Adam Żebrowski, kierownik referatu infrastruktury i rozwoju w Urzędzie Gminy Górno.

Rewitalizacja terenu po dawnym wyrobisku kopalni w sumie kosztowała ok. 4 mln zł; ostatnio oddany etap - ok. 1,7 mln zł, z czego 85 proc. pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Na budowę znajdującego się tuż przy „Małej Kadzielni” gminnego targu poszło 2,8 mln zł. Kolejnym etapem rewitalizacji terenu dawnego kamieniołomu ma być budowa budynku obok stadionu, który będzie używany w celach kulturalno-sportowych.

    „Najnowsze środki pozyskane z zewnątrz to środki z Polskiego Ładu i mamy je na poziomie ok. 1,9 mln zł, gdzie wkład własny będzie wynosił około miliona zł” – zaznaczył wicewójt Kubiec.

Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych, a cały teren jest oświetlony. Dodatkowo – po zmroku – jest możliwa kolorowa iluminacja ścian „Małej Kadzielni”, która może przybierać różne barwy, np. biało-czerwone na święta narodowe.

    „Wspieraliśmy ten projekt w gminie Górno, jednej z gmin, które leżą w sercu Gór Świętokrzyskich - w zagłębiu turystycznym naszego regionu. Teren, który był zdegradowany, został w bardzo ciekawy sposób zaaranżowany i dostosowany do nowej funkcji, która pozwala mieszkańcom, jak również odwiedzającym ten teren turystom korzystać z ciekawej architektury i jednocześnie odpocząć” - ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Dzisiejsza „Mała Kadzielnia” nie ma wiele wspólnego z pokopalnianym wyrobiskiem. To ciekawe połączenie obiektów dydaktycznych z centrum kulturalnym i sportowym gminy. To właśnie tu odbywają dożynki oraz mecze Gminnego Klubu Sportowego „Góral” Górno, które można oglądać nie tylko z trybun, ale również z tarasu widokowego.

    „Jak jeździmy po naszym regionie, ale i po całej Polsce, widzimy, że środki europejskie przeznaczane na rewitalizację takich obszarów, małych gmin, powodują, że te miejscowości pięknieją, że te miejscowości stają się bardziej przyjazne dla ludzi i tam następuje taka pogłębiona integracja lokalnej społeczności. Ludzie chcą w tych miejscowościach żyć” – ocenił marszałek Bętkowski.

Odnowiony teren jest również wykorzystywany w działalności innych lokalnych podmiotów, np. jednostek OSP czy grupy teatralnej „Scena Górna”, oraz posłużył do organizacji ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego „Baba Jaga CUP”.

Górno jest kolejnym samorządem, który odwiedziliśmy w ramach projektu „Polityka spójności w regionach”. W ramach cyklu wideoreportaży o funduszach unijnych pokażemy dwadzieścia miejsc, które zmieniły się dzięki polityce spójności i dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.