Eurodeputowana Koalicji Obywatelskiej Ewa Kopacz została wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego. W głosowaniu, które odbyło się pierwszego dnia pierwszej sesji PE nowej kadencji, uzyskała 572 głosy na 665 oddanych ważnych. Kopacz pełniła tę funkcję także w poprzedniej kadencji.
Ewa Kopacz została wybrana w pierwszej turze głosowania na 14 wiceprzewodniczących europarlamentu. Polityczka KO uzyskała drugi wynik spośród wszystkich 17 kandydatów. Najwięcej głosów w tej turze (604) otrzymała niemiecka europosłanka Sabine Verheyen. Najmniej (102) Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji.
W pierwszej turze wybrano 11 z 14 wiceprzewodniczących PE. Wszyscy kandydaci grupy EKR oraz skrajnej prawicy nie uzyskali wymaganej liczby głosów. Druga tura wyboru wiceprzewodniczących rozpoczęła się o 18 we wtorek.
W prezydium Parlamentu Europejskiego zasiada przewodniczący, 14 wiceprzewodniczących i pięciu kwestorów. Do obowiązków tego grona należy między innymi sporządzanie wstępnego projektu budżetu PE oraz podejmowanie decyzji w sprawach administracyjnych, kadrowych i organizacyjnych.
Wiceprzewodniczący mogą w razie potrzeby zastępować przewodniczącego w prowadzeniu debat plenarnych oraz reprezentować PE na zewnątrz. Kwestorzy zajmują się sprawami administracyjnymi dotyczącymi europosłów. W prezydium dysponują głosem doradczym.
W pierwszym głosowaniu wiceprzewodniczący wybierani są bezwzględną większością głosów oddanych. Jeżeli w jego efekcie nie zostanie obsadzonych wszystkie 14 stanowisk, na pozostałe mandaty przeprowadza się drugie głosowanie na tych samych warunkach. Jeżeli konieczne jest trzecie głosowanie, wystarczy zwykła większość. Wybór kwestorów odbywa się według tej samej procedury, co wybór wiceprzewodniczących.
mam/
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie
komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla
niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za
które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające
wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności
za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.