Cztery miesiące przed wyborami europejskimi Parlament Europejski przedstawił nową stronę wybory-europejskie.eu, która wyjaśnia, jak głosować w każdym państwie członkowskim lub za granicą.
Strona wybory-europejskie.eu została tak zaprojektowana, aby pomóc ludziom w znalezieniu, w jednym miejscu, wszystkich istotnych informacji dotyczących wyborów do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy Parlament zaproponował narzędzie, umożliwiające wszystkim oddanie głosu w wyborach europejskich.
Krajowe zasady głosowania w każdym kraju wyjaśniono w formacie pytań i odpowiedzi. Włącznie z informacjami na temat dnia głosowania, wieku uprawniającego do głosowania, terminów rejestracji, dokumentów niezbędnych do zarejestrowania się w celu oddania głosu, a także progów wyborczych partii politycznych lub całkowitej liczby posłów do PE, którzy mają być wybrani w danym kraju, oraz linki do stron internetowych krajowych organów wyborczych.
Ponieważ informacje te dotyczą konkretnego kraju, strona internetowa zawiera odpowiedzi na temat każdego kraju UE w 24 językach urzędowych tych państw.
Na witrynie można też znaleźć informacje na temat sposobu głosowania z zagranicy (z innego kraju UE lub z kraju trzeciego) lub przez pełnomocnika. Może się to okazać szczególnie istotne, dla około 3 mln obywateli UE zamieszkujących w Wielkiej Brytanii.
Na stronie można również znaleźć:
- Sekcję "pytań i odpowiedzi" dotyczących Parlamentu Europejskiego, głównych kandydatów i tego, co dzieje się po wyborach,
- Informacje dotyczące możliwości zaangażowania się obywateli w podnoszenie świadomości na temat samych wyborów,
- Sekcję poświęconą samym wyborom wraz z wiadomościami dotyczącymi wyborów, zamieszczanymi na głównej stronie internetowej Parlamentu,
- Link do strony z wynikami wyborów
- Linki do stron grup politycznych Parlamentu Europejskiego i europejskich partii politycznych.
Wybory europejskie w 27 państwach UE odbędą się między 23 a 26 maja br., w Polsce – w niedzielę 26 maja. Europejczycy wybiorą 705 europosłów na pięcioletnią kadencję. W tym roku do głosowania będzie uprawnionych ponad 360 mln obywateli w całej UE.
mp/