Wtorek, 28 Września 2021

Europosłowie domagają się pilnego rozwiązania kryzysu humanitarnego w Afganistanie

17.08.2021, 06:25 Aktualizuj: 18.08.2021, 20:01
European Communities, 2005
European Communities, 2005

UE wraz z innymi partnerami musi pilnie zająć się kryzysem humanitarnym w Afganistanie i regionie – podkreślili europosłowie. Ich zdaniem, należy wezwać Pakistan, Iran i Indie do odegrania konstruktywnej roli w kryzysie.

Po dramatycznych wydarzeniach ostatnich dni trzech przewodniczących: Komisji Spraw Zagranicznych PE David McAllister, Komisji Rozwoju PE Tomas Tobe oraz delegacji PE ds. stosunków z Afganistanem Petras Austrevicius wydali w poniedziałek wspólne oświadczenie.

Podkreślono w nim, że „UE wraz z innymi partnerami musi pilnie zająć się kryzysem humanitarnym w kraju i regionie, spowodowanym konfliktami, przesiedleniami, brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, suszami i pandemią COVID-19”.

Eurodeputowani wskazali przy tym, że zapobieganie kolejnemu kryzysowi migracyjnemu leży we własnym interesie Unii. „UE musi opracować nową Strategię dla Afganistanu i regionu, uwzględniając nowe okoliczności, biorąc pod uwagę, że Rosja i Chiny będą szybko próbowały wypełnić polityczną próżnię. W szczególności należy wezwać Pakistan, Iran i Indie do odegrania konstruktywnej roli w Afganistanie” – zaznaczyli.

Europosłowie domagają się bezpiecznego wyjazdu obywateli UE i lokalnych partnerów z Afganistanu.

„Głęboko ubolewamy nad niedawną klęską polityczną, militarną i moralną w Afganistanie i wyrażamy nasze głębokie zaniepokojenie sytuacją. Pospieszne wycofanie wojsk USA i NATO z kraju bez bazy warunkowej oraz szokujący upadek instytucji afgańskich i sił bezpieczeństwa pozwoliły Talibom przejęcie kraju w nieoczekiwanie szybki sposób” – zauważyli.  

Zdaniem europosłów, w tym krytycznym i dramatycznym momencie najważniejsza jest akcja humanitarna.

„Pilnie wzywamy wszystkie strony do zapewnienia i ułatwienia bezpiecznego i uporządkowanego wyjazdu cudzoziemców i Afgańczyków, którzy chcą opuścić kraj. Wylot przez lotnisko w Kabulu musi być zapewniony za wszelką cenę. Ponosimy moralną odpowiedzialność za tych, którzy pracowali dla podmiotów UE, dla partnerów NATO i innych organizacji międzynarodowych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego” – podkreślili w oświadczeniu.

Europosłowie wezwali osoby sprawujące władzę i mające autorytet w Afganistanie do powstrzymania się od przemocy i poszanowania podstawowych praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego oraz osiągnięć ostatnich 20 lat w dziedzinie praw kobiet i dziewcząt, prawa do edukacji, opieki zdrowotnej oraz rozwoju społeczno-gospodarczego.

Afgańscy talibowie w niedzielę wkroczyli do Kabulu. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod dowództwem USA, przejęli kontrolę nad krajem. Dotychczasowy, popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani uciekł za granicę.

kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.