Niedziela, 24 Listopad 2024

Europosłowie: decyzja prezydenta Rosji jest poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego

22.02.2022, 14:24 Aktualizuj: 23.02.2022, 16:46
European Union, 2017
European Union, 2017

Eurodeputowani zdecydowanie potępili uznanie przez prezydenta Rosji Władimira Putina za niezależne podmioty dwóch separatystycznych "republik ludowych" - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL) w ukraińskim Donbasie.

Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali we wtorek: przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych David Mcallister (EPL), przewodniczący Delegacji do Komisji Stowarzyszenia Parlamentarnego UE-Ukraina Witold Waszczykowski (ECR), przewodniczący Delegacji do Komisji Współpracy Parlamentarnej UE-Rosja Ryszard Czarnecki (ECR), stały sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Ukrainy Michael Gahler (EPL) oraz stały sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Rosji Andrius Kubilius (EPL).

„Zdecydowanie potępiamy decyzję prezydenta Rosji o uznaniu będących poza kontrolą (ukraińskiego) rządu obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niezależne podmioty oraz o oficjalnym wysłaniu wojsk rosyjskich na te terytoria. Taki krok jest nie tylko niezwykle poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego i porozumień mińskich, ale także poddaje w wątpliwość wiarygodność Federacji Rosyjskiej jako aktora międzynarodowego i jej zdolność dotrzymania słowa na arenie międzynarodowej” – czytamy w oświadczeniu europosłów.

Ich zdaniem decyzja Moskwy stawia pod znakiem zapytania faktyczną chęć Federacji Rosyjskiej do deeskalacji napiętej sytuacji wokół Ukrainy i pokojowego rozwiązania konfliktu.

Europosłowie wezwali Rosję do natychmiastowego uchylenia decyzji i powrotu do stołu negocjacyjnego.

„W międzyczasie wzywamy Unię Europejską do ścisłej współpracy z partnerami międzynarodowymi i szybkiego przyjęcia sankcji wobec osób zamieszanych w ten nielegalny czyn, a także szerszego pakietu narastających, proporcjonalnych i silnie odstraszających sankcji gospodarczych wobec Federacji Rosyjskiej” – zaapelowali eurodeputowani.

Jednocześnie wezwali Unię Europejską do zwiększenia pomocy gospodarczej dla ukraińskiej gospodarki „w celu zwiększenia odporności ludności ukraińskiej w tych niezwykle trudnych czasach” oraz do szybkiego wprowadzenia środków awaryjnych w oczekiwaniu na możliwe konsekwencje humanitarne konfliktu.

Posłowie do PE pochwalili przy tym opanowanie rządu ukraińskiego „w tym delikatnym momencie” i wezwali go, by nie ulegał żadnym prowokacjom.

We wtorkowym komunikacie PE wskazano, że Parlament Europejski po raz kolejny potwierdza swoje „niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. „Parlament powtarza, że ​​nie ma bezpieczeństwa Europy bez bezpieczeństwa Ukrainy i że żadna decyzja w sprawie bezpieczeństwa Ukrainy nie powinna być podejmowana bez tego kraju,  a żadna decyzja w sprawie bezpieczeństwa Europy nie powinna być podejmowana bez Unii Europejskiej” – podkreślono.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.