Sobota, 16 Październik 2021

Europejczycy rozmawiali w Strasburgu o gospodarce, zatrudnieniu, edukacji

21.09.2021, 10:22 Aktualizuj: 22.09.2021, 11:17

Pierwszy z czterech europejskich paneli obywatelskich spotkał się w Strasburgu, aby omówić tematy takie jak gospodarka, edukacja, kultura i rewolucja cyfrowa.

W sumie 200 osób przybyło do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, aby rozpocząć proces formułowania zaleceń dla UE w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy.

Członkowie panelu zostali wybrani losowo, aby reprezentować różnorodność UE. Zajęli się szerokim zakresem tematów, w tym gospodarką, zatrudnieniem, sprawiedliwością społeczną, edukacją, kulturą, młodzieżą, sportem i transformacją cyfrową.

Podczas swojej powitalnej przemowy eurodeputowany Guy Verhofstadt, współprzewodniczący zarządu Konferencji, podkreślał historyczny charakter tego wydarzenia. „Po raz pierwszy polityka europejska będzie tworzona nie dla obywateli, ale przez obywateli. Nigdy wcześniej tego rodzaju demokratyczne doświadczenie nie zostało zorganizowane na poziomie międzynarodowym, paneuropejskim” – mówił Verhofstadt.

Spotkania odbywały się na przemian z obradami w małych grupach i dyskusjami ze wszystkimi członkami zasiadającymi w sali plenarnej europarlamentu. Eksperci z różnych dziedzin podzielili się swoimi poglądami na temat kluczowych wydarzeń i wyzwań.

Podczas pierwszej z trzech trzydniowych sesji, panel wybrał pięć tematów, które zostaną bardziej szczegółowo omówione podczas następnych spotkań. Tymi tematami są: praca w Europie, ekonomia na przyszłość, sprawiedliwe społeczeństwo, nauka w Europie, etyczna i bezpieczna transformacja cyfrowa.

Każdy temat został podzielony na podtematy. Podczas kolejnych sesji paneliści zostaną podzieleni na grupy, aby pracować nad podtematami, a także prowadzić szersze dyskusje ze wszystkimi panelistami.

Panel wyłonił również 20 przedstawicieli na sesję plenarną Konferencji, gdzie przedstawią wnioski panelu i będą debatować z przedstawicielami instytucji UE i parlamentów narodowych.

Uczestnicy wyrażali zadowolenie z możliwości debaty o problemach stojących przed UE. Claudia, nastolatka z Włoch, powiedziała, że to bardzo interesujące. „Niewiele wiedziałam o polityce i ekonomii, ale bardzo się cieszę, że tu jestem, spotykam ludzi z różnych kultur i dyskutuję o wielu różnych problemach” – mówiła.

W podobnych duchu wyrażał się Eduardo z Hiszpanii, który zaznaczył, że było to niesamowite doświadczenie. „Nie wiedziałem, czego się spodziewać, ale nawet sobie nie wyobrażałem czegoś takiego. Żałuję, że nie było możliwości tego zrobić 20 lat temu” – powiedział.

Druga sesja tego panelu odbędzie się online w dniach 5-7 listopada, natomiast trzecia na żywo 3-5 grudnia w Dublinie.

Pozostałe europejskie panele obywatelskie, dotyczące innych tematów, rozpoczną prace w nadchodzące weekendy. Pierwsza sesja drugiego panelu, skupiającego się na demokracji, wartościach, prawach, praworządności i bezpieczeństwie UE, odbędzie się 24-26 września w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.