Poniedziałek, 25 Września 2023

Euractiv: nazwisko Ursuli von der Leyen przywołane w skandalu politycznym w Bułgarii

29.05.2023, 18:00 Aktualizuj: 30.05.2023, 08:50
Kirił Petkow i Ursula von der Leyen; Fot.: EC - Audiovisual Service
Kirił Petkow i Ursula von der Leyen; Fot.: EC - Audiovisual Service

Nazwisko przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zostało przywołane w najnowszym skandalu politycznym w Bułgarii. W 5-godzinnym nagraniu były premier Kirił Petkow relacjonuje swoim kolegom z partii m.in. przebieg dyskusji z von der Leyen na temat uczestnictwa Bułgarii w Schengen i strefie euro – podaje portal Euractiv.

Na nagraniu słychać głos Petkowa, który przytacza kolegom partyjnym (stoi na czele koalicji Kontynuujemy Zmiany–Demokratyczna Bułgaria) swoją rozmowę z von der Leyen z 21 maja na temat szans Bułgarii na przyjęcie do strefy Schengen i strefy euro. Petkow powiedział, że podczas spotkania szefowa KE miała mu powiedzieć: „Na strefę Schengen masz bardzo dużą szansę. Jeśli chodzi o strefę euro musisz wymyślić, jak obejść zasady. W sensie, jak się podporządkować”.

Na nagraniu można usłyszeć, gdy były premier mówi, że odpowiedział: „Czy możemy mieć (oszacowanie) inflacji minus efekt (wojny) na Ukrainie”. Von der Leyen miała odpowiedzieć: „Posłuchaj mnie, postaramy się ci pomóc”.

W sobotę Komisja Europejska potwierdziła, że von der Leyen i Petkow rozmawiali i „przedyskutowali ważne kwestie (…), w tym wejście Bułgarii do strefy euro i Schengen”.

„Istnieje jasno ustrukturyzowany proces przystąpienia do strefy euro, który dotyczy wszystkich krajów. Zadaniem Komisji jest wspieranie wdrażania kryteriów. To oczywiste, że zasady muszą być przestrzegane” – poinformowała Komisja, cytowana przez bułgarskie radio narodowe.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mal/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.