Piątek, 20 Maj 2022

Domena eu. - łatwiejsza rejestracja; skuteczniejsze blokowanie

04.02.2019, 11:46 Aktualizuj: 06.02.2019, 13:25
© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP

Łatwiejsza rejestracja i wzmocnienie mechanizmu blokowania gdy strona łamie prawo np. poprzez oszczercze czy rasistowskie treści - Parlament Europejski zmienił regulacje ws. internetowej domeny .eu.

.eu to nazwa oficjalnej internetowej domeny Unii Europejskiej, a także jej obywateli, stosowana od 2005 r. Według Komisji Europejskiej istnienie konkretnej domeny dla Unii Europejskiej, mającej jasną i rozpoznawalną wspólną nazwę, jest ważnym elementem budowania unijnej tożsamości internetowej. Pod względem wielkości, domena .eu jest ósmym krajowym kodem w internecie i liczy obecnie ponad 3,8 mln rejestracji.

Nowe przepisy przyjęte przez PE mają sprawić, że rejestracja ta będzie jeszcze łatwiejsza. Po zmianach wniosek o domenę .eu będzie mógł złożyć każdy obywatel Unii Europejskiej, niezależnie od miejsca zamieszkania. Domenę będą mogli zarejestrować też obywatele państw trzecich mieszkający w UE lub w państwie będącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego; przedsiębiorstwa z siedzibą w UE lub w kraju będącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego; organizacje z siedzibą w UE lub w państwie będącym członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jednocześnie przyjęto, że nazwa domeny może zostać zablokowana, jeżeli zostanie uznana za oszczerczą, rasistowską lub sprzeczną z porządkiem publicznym lub bezpieczeństwem publicznym. W tym celu podmiot rejestrujący i obsługujący domenę .eu powinien współpracować z organami ścigania i krajowymi zespołami reagowania na incydenty komputerowe.

Zgodnie z wnioskiem Parlamentu Komisja będzie musiała ustanowić minimalne wymagania dotyczące okoliczności, w których rejestr ma blokować, zawieszać lub wycofywać nazwy domen, które sąd państwa członkowskiego uznaje za zniesławiające, rasistowskie lub sprzeczne z porządkiem publicznym lub bezpieczeństwem publicznym. Nazwa domeny .eu będzie również mogła zostać cofnięta, jeżeli właściciel domeny .eu nie spełnia już kryteriów kwalifikowalności, np. jeżeli nie jest już obywatelem UE i mieszka poza UE.

"Dzięki tej decyzji wzmocniliśmy kryteria, według których można zablokować stronę internetową, dodając odniesienie do gwarancji państwa prawa" - ocenił poseł sprawozdawca Fredrick Federley (Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy). "Wierzę, że nazwa domeny może wspierać jednolity rynek cyfrowy poprzez wzmacnianie europejskiej tożsamości online i zachęcanie do transgranicznej działalności online" - dodał.

W zamierzeniu Parlamentu Europejskiego, uelastycznienie przepisów pomoże rozszerzyć zasięg domeny .eu o nowe organizacje i przedsiębiorstwa.

Domeną .eu zawiaduje EURid - organizacja non profit powołana przez Komisję Europejską. EURid współpracuje z ponad 750 akredytowanymi rejestratorami i zapewnia wsparcie w 24 oficjalnych językach UE.

js/
 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.