Niedziela, 5 Styczeń 2025

Debata PAP z europosłami na temat polskiej prezydencji w Radzie UE (wideo)

02.01.2025, 11:39 Aktualizuj: 02.01.2025, 13:34

O wyzwaniach gospodarczych, społecznych, zdrowotnych oraz geopolitycznych, jakie stoją przed Unią Europejską w trakcie rozpoczętej właśnie polskiej prezydencji w Radzie UE rozmawiamy z europosłami Andrzejem Halickim, Adamem Jarubasem (obaj EPL) oraz Kosmą Złotowskim (EKR).

Debata, której nagranie publikujemy, odbyła się w trakcie grudniowej sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Andrzej Halicki podkreślał, że przewodnictwo w Unii obejmujemy w bardzo trudnym czasie i również z tego powodu oczekiwania innych państw członkowskich względem Polski są bardzo wysokie.

„Jest bardzo duże oczekiwanie racjonalnej rewizji strategii gospodarczej, ale też pokazania kierunku politycznego” – powiedział Halicki. 

Jak zaznaczył europoseł EPL, kluczowym słowem polskiej prezydencji będzie „bezpieczeństwo” we wszystkich aspektach tego pojęcia: zewnętrznym, wewnętrznym, gospodarczym, żywnościowym, zdrowotnym czy energetycznym.

Kwestię bezpieczeństwa zdrowotnego rozwinął Adam Jarubas, który został wybrany na przewodniczącego nowej stałej komisji Parlamentu Europejskiego ds. zdrowia publicznego.

„Dzisiaj, gdy pytamy Polaków, czego oczekują od rządu, ale też od Unii Europejskiej, to (wyrażają oczekiwanie – PAP) skutecznego działania w tych dwóch sferach: bezpieczeństwa i zdrowia” – podkreślił Jarubas.

Jego zdaniem niedawna pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu świadomości, że działając wspólnie państwa UE są w stanie skuteczniej stawiać czoła wyzwaniom na polu zdrowia publicznego. Jednocześnie zaznaczył, że w jego opinii zdrowie powinno być traktowane jako element polityki spójności.

„Chodzi o to, żeby szanse na wyleczenie, które owszem, zależą od kodu genetycznego, nie zależały od kodu pocztowego. Czy mieszkamy w Polsce, czy w Holandii, czy w Niemczech te szanse powinny być podobne” – powiedział Jarubas.

Wszyscy rozmówcy zgodzili się, że jednym z najistotniejszych zadań polskiej prezydencji będzie zapoczątkowanie unijnej debaty na temat rewizji założeń Zielonego Ładu. W dalszej kolejności zwrócili uwagę na konieczność podjęcia działań zmierzających do zablokowania wejścia w życie umowy UE z krajami MERCOSUR oraz rozpoczęcia procesu upraszczania systemu regulacji unijnych dotyczących gospodarki, co powinno przyczynić się do wzrostu konkurencyjności państw UE.  

Pełen zapis debaty w załączonym materiale wideo.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.