Sobota, 26 Kwiecień 2025

Co oznaczają kolory w kalendarzu Parlamentu Europejskiego

10.08.2021, 11:40 Aktualizuj: 11.08.2021, 08:21
Fot. europarl.europa.eu
Fot. europarl.europa.eu

W kalendarzu Parlamentu Europejskiego widoczne są różne kolory symbolizujące zadania posłów na dany tydzień. Publikujemy krótki przewodnik po kolorach przedstawiających prace europarlamentu w danym roku.

Niebieski – grupy polityczne

W tygodniach zaznaczonych na niebiesko, posłowie do PE uczestniczą w spotkaniach grup politycznych, do których należą. Podczas tych spotkań, posłowie dyskutują nad aktami prawnymi, którymi Parlament zajmie się podczas sesji plenarnej. Grupy polityczne zrzeszają posłów o podobnych poglądach politycznych z różnych krajów członkowskich. Aby móc powstać, grupa polityczna musi składać się z co najmniej 25 posłów wybranych w co najmniej siedmiu państwach UE.

Różowy – spotkania komisji parlamentarnych

Podczas różowych tygodni, eurodeputowani biorą udział w posiedzeniach komisji parlamentarnych, których są członkami. Posiedzenia komisji są otwarte dla publiczności i transmitowane na żywo.

Każdy eurodeputowany bierze udział w pracach co najmniej jednej komisji parlamentarnej. Każda komisja zajmuje się jednym obszarem unijnej polityki, od spraw zagranicznych po gospodarkę, równość, edukację czy kulturę. W komisjach zasiadają posłowie ze wszystkich stron politycznego spektrum.

Komisje to forum dla posłów z różnych grup politycznych, na którym dyskutują nad tworzonym prawem, proponują poprawki, oceniają propozycje prawne napływające z Komisji Europejskiej lub Rady oraz sporządzają sprawozdania do zaprezentowania na sesji plenarnej.

Czerwony – sesje plenarne

Ukoronowaniem pracy wykonanej podczas niebieskich i różowych tygodni są tygodnie czerwone, które oznaczają posiedzenia plenarne Parlamentu w Strasburgu i Brukseli.

Podczas sesji plenarnych, posłowie debatują nad kluczowymi zagadnieniami i głosują nad ważnymi kwestiami, od handlu i migracji po środowisko, przyjmując przepisy, wprowadzając poprawki lub czasem odrzucając przepisy.

Turkusowy – praca “w terenie”

Podczas turkusowych tygodni, posłowie pracują poza Parlamentem. To czas na spotkania z elektoratem w ich okręgach wyborczych lub udział w spotkaniach delegacji PE z parlamentarzystami z krajów spoza UE.

 

Fot. PE



mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.