Poniedziałek, 19 Kwiecień 2021

Burmistrz Mielna: z funduszy UE pozyskaliśmy ponad 2 tys. zł na mieszkańca; to ogromna kwota (wideoreportaż)

02.04.2021, 07:14 Aktualizuj: 06.04.2021, 08:16

W latach 2014-2019 udało nam się pozyskać ponad 10,5 mln zł funduszy unijnych, to jest ponad 2 tys. zł na mieszkańca - podkreśliła w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP burmistrz Mielna Olga Roszak-Pezała. Dodała, że w sferze inwestycyjnej, potrzeb inwestycyjnych gminy Mielno, jest to ogromna kwota.

Mielno w woj. zachodniopomorskim to kolejne miasto, które odwiedziliśmy w ramach naszego cyklu reportaży, w których pokazujemy, jak polskie gminy i miasta zmieniają się dzięki funduszom UE.

Burmistrz położonego nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Jamno miasta przekonuje, że fundusze unijne miały i mają ogromne znaczenie dla rozwoju Mielna - gminy, która ze względu na swój sezonowy i turystyczny charakter zmaga się z wieloma problemami, szczególnie infrastrukturalnymi.

"Dzięki funduszom unijnym mogliśmy zrealizować wiele inwestycji, o które zabiegają mieszkańcy i goście, którzy do nas przyjeżdżają. Są ścieżki rowerowe, przejścia na plaże, drogi. Dzięki środkom unijnym zmodernizowano naszą oczyszczalnię ścieków, która jest dzisiaj jedną z najnowocześniejszych oczyszczalni w kraju. Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach to z kolei projekt, o który zabiegali mieszkańcy" - wyliczyła Roszak-Pezała.

Burmistrz zwróciła uwagę, że gmina jest także w trakcie modernizacji obiektów użyteczności publicznej w formule PPP. "Jest to projekt hybrydowy, pierwszy w województwie zachodniopomorskim łączący PPP z dofinansowaniem UE" - wskazała .

Sylwia Mytnik z Lokalnej Organizacji Turystycznej w Mielnie zauważyła, że inwestycje w infrastrukturę turystyczną i powstawanie produktów turystycznych - współfinansowane ze środków unijnych - przede wszystkim podniosły atrakcyjność turystyczną gminy, wpłynęły również na większe zainteresowanie turytów, wzrost liczby turystów, wydłużyły także sezon turystyczny.

"Co istotne zmienił się profil turysty zainteresowanego naszą gminą m.n. są to rodziny z dziećmi, turyści aktywni, turyści związani z turystyką rowerową" - powiedziała Mytnik. "Jedną z inwestycji, które wzbogacają ofertę turystyczną, turystyczny wizerunek naszej gminy jest promenada (...) Promenada stanowi ciąg spacerowy, łączący centrum Mielna z dzielnicą Unieście" - dodała.

Kierownik Referatu Inwestycji, pełnomocnik burmistrza ds. strategii i rozwoju w gminie Mielno Marcin Sobierajski zauważył, że dzięki funduszom UE gminie udało się przekształcić mało znany teren lasu nadmorskiego między Mielnem a Chłopami w prawdziwy park rozrywki. Udostępniono ten teren turystyce rodzinnej i edukacyjnej. Przebiega tam międzynarodowa ścieżka rowerowa EuroVelo, turyści mogą korzystać z Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic oraz zobaczyć zrewitalizowane tereny po historycznych grodziskach słowiańskich.

"Mówiąc o sukcesie gminy Mielno w ostatnich latach, jeżeli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych, to tak naprawdę słowem kluczowym będzie partnerstwo. W partnerstwie z samorządem województwa realizujemy m.in. ścieżki rowerowe, wiele jest takich projektów realizowanych w partnerstwie, nie zawsze jesteśmy liderami, nie zawsze przez nasz budżet przechodzą te środki, ale najważniejszy jest efekt" - zaznaczył.

Cykl reportaży o funduszach unijnych powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Parlamentem Europejskim.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.