Niedziela, 8 Września 2024

Bezumowny brexit, a zabezpieczenie społeczne - komisja PE za utrzymaniem praw nabytych

26.02.2019, 20:15 Aktualizuj: 26.02.2019, 20:19
© European Union 2019 - Source: EP/Eric VIDAL
© European Union 2019 - Source: EP/Eric VIDAL

Obywatele UE w Wielkiej Brytanii i Brytyjczycy w krajach "27" utrzymają swoje świadczenia społeczne nawet w przypadku bezumownego brexitu - zakłada wtorkowe stanowisko Komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego.

Chodzi o zabezpieczenie uprawnień do świadczeń zabezpieczenia społecznego np. emerytur przysługujących na podstawie ubezpieczenia, zatrudnienia, samozatrudnienia lub zamieszkania, a nabytych przed wycofaniem się Wielkiej Brytanii z UE.

Procedowane stanowisko jest "środkiem awaryjnym" na wypadek tzw. twardego brexitu i będzie miało zastosowanie zarówno do obywateli UE mieszkających Wielkiej Brytanii jak i Brytyjczyków mieszkających w jednym z 27 państw członkowskich, którzy nabyli uprawnienia socjalne z uwagi na swobodny przepływ osób.

Środki te zostaną przyjęte jednostronnie przez UE.

"To absolutne minimum, które możemy zrobić w tej sytuacji. Jest godnym ubolewania, że w ogóle musimy pracować nad przepisami awaryjnymi. Prawa obywateli zawsze były priorytetem Parlamentu Europejskiego. Te przepisy ustanawiają co najmniej podstawowe prawa do zabezpieczenia społecznego i uprawnienia dla osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji" - mówi, cytowana w komunikacie PE, współsprawozdawca projektu, brytyjska europosłanka Zielonych Jean Lambert.

Z kolei irlandzka europosłanka Marian Harkin z irlandzkich (Liberałowie i Demokraci) dodaje, że Europejczycy, którzy skorzystali ze swojego prawa do swobodnego przemieszczania się, nie mogą odczuć ubocznych skutków w żadnym ze scenariuszy brexitu. "Komisja Europejska jest zobowiązana do przedstawienia niezbędnych przepisów prawnych w celu wypełnienia wszelkich luk i zapewnienia, że osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania się nie stracą swoich praw po brexicie" - mówi Harkin.

W przyjętym stanowisku eurodeputowani chcą też, by rok po wejściu przepisów w życie Komisja Europejska przygotowała raport podsumowujący ich działanie.

Stanowisko komisji zatrudnienia przyjęto 36 głosami za i jednym przeciw; teraz musi je jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na marcowej sesji.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowane jest na 29 marca. Jak dotąd kraj nie wypracował ze wspólnotą umowy określającej warunki tego wyjścia. 

js/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.